Trwa ładowanie...
d1okvzb
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zmarł Thomas Duncan, pierwszy pacjent z Ebolą w USA

Zarażony Ebolą Liberyjczyk z amerykańskim obywatelstwem Thomas Eric Duncan, u którego choroba rozwinęła się już po przybyciu do Stanów Zjednoczonych, zmarł rano czasu lokalnego (po południu czasu polskiego) w szpitalu w Dallas, w Teksasie - poinformowała klinika. W ostatnich dniach pacjent był leczony eksperymentalnym lekiem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Thomas Duncan na zdjęciu z 2011 r.
Thomas Duncan na zdjęciu z 2011 r. (AP, Fot: © 2014 Wilmot Chayee)
d1okvzb

Duncan był pierwszym pacjentem, u którego zarażenie zdiagnozowano dopiero w USA, a nie w krajach Afryki Zachodniej.

"Z wielkim smutkiem informujemy o śmierci Thomasa Erica Duncana dzisiaj rano o godz. 7.51" (godz. 15.51 czasu polskiego) - napisał rzecznik szpitala Texas Health Presbyterian Hospital w Dallas, dokąd mężczyzna trafił pod koniec września. Przebywał tam w izolatce.

W sobotę szpital informował, że Duncan jest w stanie krytycznym. Był podłączony do respiratora i dializowany. Lekarze rozpoczęli też eksperymentalne leczenie.

d1okvzb

Mężczyzna 20 września przyleciał z Liberii do Dallas, by ożenić się z matką swojego syna i rozpocząć nowe życie - pisze agencja EFE.

Przed wylotem do USA Duncanowi na lotnisku w Liberii zmierzono temperaturę. Nie wykazywał żadnych objawów zarażenia Ebolą. Symptomy mogą pojawić się między drugim a 21. dniem od zarażenia.

Jednak 24 września zgłosił się na pogotowie do Texas Health Presbyterian Hospital z powodu złego samopoczucia. Jego objawy zignorowano, choć wspomniał pielęgniarce, że przyjechał z Liberii. Odesłano go do domu z zaleceniem zażywania antybiotyków.

Stan zdrowia Duncana pogorszył się 27 września. Karetka przywiozła go do Texas Health Presbyterian Hospital, gdzie stwierdzono zakażenie Ebolą i umieszczono go w izolatce. Zaalarmowani pracownicy szpitala rozpoczęli gorączkowe poszukiwania wszystkich osób, które miały z nim bezpośredni kontakt.

d1okvzb

Przymusową kwarantanną objęto 10 osób, które miały kontakt z zarażonym pacjentem: siedmiu pracowników medycznych, którzy się nim zajmowali, i trzech członków rodziny. Monitorowany jest też stan zdrowia 38 innych osób.

Po wyleczeniu mógł trafić do więzienia

Zaraz po tym, jak informacja o zarażeniu obiegła media informowano, że Duncan po wyleczeniu może trafić do więzienia za zatajenie prawdy. Mężczyzna nie zgłosił przy wyjeździe z objętej epidemią Liberii, że miał kontakt z zarażonymi osobami. Władze afrykańskiego kraju twierdzą, że Duncan zataił, że osobiście odwiózł jednego z zainfekowanych krewnych do szpitala.

Jak podają zachodnie media, mężczyzna ma podwójne obywatelstwo: Liberii i USA. Przy wylocie z Liberii musiał wypełnić specjalny formularz, w którym deklaruje się, czy miało się kontakt z wirusem. Mężczyzna, choć miał kontakt z chorą osobą, która potem zmarła, nie powiadomił o tym odpowiednich służb.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w wyniku najnowszej epidemii wirusa Ebola w Afryce Zachodniej zmarło już 3 439 spośród 7,5 tys. zarażonych. Wśród ofiar śmiertelnych jest wielu pracowników służby zdrowia. W Liberii, Gwinei i Sierra Leone zaraziło się lub zmarło ponad 370 z nich.

Zarażenie wirusem Ebola, który wykryto w 1976 roku, odbywa się przez kontakt z płynami ustrojowymi chorego.

d1okvzb

Podziel się opinią

Share

d1okvzb

d1okvzb
Więcej tematów