PolskaZmarł Szymon Szurmiej

Zmarł Szymon Szurmiej

W wieku 91 lat zmarł w Warszawie Szymon Szurmiej, aktor, reżyser, działacz społeczności żydowskiej, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Żydowskiego im. Ester Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie - poinformowano w sekretariacie teatru.

Zmarł Szymon Szurmiej
Źródło zdjęć: © PAP | Andrzej Rybczyński

16.07.2014 | aktual.: 16.07.2014 16:17

- Po krótkotrwałej chorobie dyrektor zmarł dzisiaj o godz. 13.15. Mam bardzo dużo dobrych wspomnień o dyrektorze. Był to na pewno pogodny, bardzo życzliwy, przyjazny człowiek, z ogromnym poczuciem humoru - powiedziała WP.PL Agnieszka Kamińska, koordynatorka artystyczna Teatru Żydowskiego.

- Szymon Szurmiej był dumny z tego, że jest Żydem. Nigdy nie zapominał o swoich korzeniach, w bardzo trudnych czasach walczył dla kultury żydowskiej. Był człowiekiem, z którym czasem można było się nie zgadzać, ale on zawsze pamiętał kim jest. Był ciepłym człowiekiem, pamiętam jego uśmiech i zawsze kończyliśmy rozmowę z dowcipem - powiedział naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

Samodzielną twórczość artystyczną, jako reżyser i jako aktor, Szymon Szurmiej rozpoczął w 1951 roku w Teatrze Polskim we Wrocławiu. W roku 1955 został kierownikiem artystycznym Teatru Ziemi Opolskiej w Opolu, a następnie objął kierownictwo artystyczne Teatru Powszechnego we Wrocławiu.

Jako aktor współpracował z Państwowym Teatrem Żydowskim im. Ester Rachel Kamińskiej, którym kierowała Ida Kamińska. W 1969 roku przeniósł się do Warszawy, gdzie 1 września 1970 roku został powołany na stanowisko dyrektora Państwowego Teatru Żydowskiego.

W dorobku Szurmieja znajdował się prawie cały repertuar klasyki żydowskiej m.in. inscenizacje utworów Szymona Anskiego, Icchaka Lejba Pereca, Szolem Alejchema, Abrahama Goldfadena oraz własne adaptacje literackiej i teatralnej spuścizny żydowskiej.

Szurmiej był aktywnym członkiem i działaczem krajowych i międzynarodowych organizacji żydowskich. Przez prawie 20 lat przewodniczył Towarzystwu Społeczno-Kulturalnemu Żydów w Polsce, następnie pełnił funkcję prezesa honorowego. Był również przewodniczącym Komisji Koordynacyjnej Organizacji Żydowskich RP i członkiem Prezydium Światowego Komitetu Kultury Żydowskiej.

W 2003 roku Szymon Szurmiej został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Rok później został Honorowym Obywatelem Miasta Warszawy, a 2005-tym uhonorowano go Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)