Zmarł Scott Asheton, perkusista grupy The Stooges
Perkusista grupy The Stooges Scott Asheton, zmarł w wieku 64 lat. The Stooges uznawani są za jedną z najważniejszych amerykańskich grup rockowych początku lat 70.; twórczość zespołu dała podwaliny pod amerykański punk-rock.
W 1967 r. Scott Asheton, wraz ze swoim bratem, kolegą z sąsiedztwa, basistą Dave'em Alexandrem i wokalistą Jamesem Osterbergiem - znanym lepiej pod pseudonimem Iggy Pop - założył zespół rockowy. Nazwali się The Stooges. Jak podkreślał krytyk muzyczny Lester Bangs - grupa powstała zanim jej członkowie nauczyli się grać na swoich instrumentach. Dzięki temu udało im się uzyskać prymitywne, "garażowe" brzmienie, które w przyszłości wykorzystywały punk-rockowe zespoły.
The Stooges zyskiwali rozgłos jako jedna z popularniejszych grup rockowych w Detroit, "braciszkowie" bardziej znanego - również dzięki politycznemu zaangażowaniu - MC5. W 1968 r. wystąpili u boku MC5 grając w Grande Ballroom w Detroit. Występ zakończył się już po pierwszym utworze, gdy Asheton rozbił o scenę swoją gitarę. Zespół słynął ze swoich koncertów, podczas których wokalista wdawał się w bijatyki z publicznością, okaleczał się rozbitym szkłem czy też wcierał w swój nagi tors hamburgery lub masło orzechowe.
W 1969 r. nagrali swój debiutancki album, zatytułowany "The Stooges". Utwory jak "I Wanna Be Your Dog" czy "1969" charakteryzowało "brudne" brzmienie, monotonny rytm i nihilistyczne, prowokacyjne teksty Iggy'ego Popa. Album nie spotkał się z przychylnym przyjęciem publiczności, przyzwyczajonej do hippisowskich protest-songów o miłości i pokoju. W 1970 r. ukazał się album "Fun House", zawierający jeszcze bardziej agresywny materiał. Choć dziś uznawany jest za jedną z klasycznych pozycji amerykańskiej muzyki rockowej, w momencie wydania nie odniósł sukcesu. W tym samym okresie muzycy The Stooges uzależnili się od heroiny, z którą zapoznał ich menadżer grupy.
W 1973 r. ukazała się płyta "Raw Power", wyprodukowana przez Davida Bowiego. Kolejne fiasko finansowe przyczyniło się do rozpadu grupy. Podczas ostatniego koncertu muzycy wdawali się w kłótnie z publicznością, którą tworzyli motocykliści z gangu "Aniołów Piekieł". Występ został nagrany i wydany jako bootleg pod tytułem "Metallic KO". Jak pisał Bangs, jest to jedyny album na którym słychać brzęk butelek z piwem, rozbijanych o struny gitary. Zespół rozwiązał się w 1974 r.
W 2003 r. Iggy Pop i bracia Ashetonowi postanowili reaktywować The Stooges. W 2007 r. ukazał się album "Weirdness"; w tym samym roku grupa wystąpiła we Wrocławiu. Dwa lata później zmarł gitarzysta Ron Asheton. W składzie z nowym gitarzystą Jamesem Williamsonem w 2012 r. formacja zagrała w Katowicach. W 2013 r. ukazała się płyta pod szyldem Iggy and the Stooges pt. "Ready To Die".