Trwa ładowanie...
d2o08kv
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zmarł prof. Jerzy Samp - popularyzator historii Gdańska i Pomorza

W wieku 63 lat zmarł prof. Jerzy Samp, historyk literatury, pisarz i popularyzator historii Gdańska i Pomorza - poinformowała rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Gdańskiego Beata Czechowska-Derkacz.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmarł prof. Jerzy Samp - popularyzator historii Gdańska i Pomorza
(WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej)
d2o08kv

Naukowiec zmarł w Warszawie po długiej chorobie.

Jerzy Samp urodził się 23 marca 1951 r. w Gdańsku. Był profesorem nadzwyczajnym UG, od połowy lat 70. ub. wieku związany z gdańską uczelnią, pełniąc tam m.in. funkcję kierownika Zakładu Pomorzoznawstwa. Wykładał też m.in. na uniwersytecie w Bremie, w Ostsee Akademie Luebeck-Travemuende (Niemcy) oraz na uniwersytecie w Ottawie (Kanada).

Był autorem wielu książek i publikacji poświęconych dziejom Pomorza, Gdańska i Kaszub.

d2o08kv

W jego dorobku są takie pozycje jak: "Smętek. Studium kreacji literackich" (1984), "Zaklęta stegna. Bajki kaszubskie" (1985), "Z woli morza. Bałtyckie mitopeje" (1987), "Gdańsk w relacjach z podróży 1772-1918" (1991), "Gdańsk. Przewodnik po mieście" (1991), "Orunia, Zabytki, historia, kultura" (1992), "Bedeker gdański" (1994), "Uczta stulecia. Dawne i nowe legendy gdańskie" (1994), "Legendy gdańskie. Dawne, nowe i najnowsze" (2000), "Mitopeje pobrzeża Bałtyku" (2009).

Przez wiele lat współpracował z redakcjami "Dziennika Bałtyckiego" oraz miesięcznika "Pomerania", wydawanego przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Był też twórcą licznych felietonów radiowych w "Radiu Gdańsk".

Odznaczony m.in. Nagrodą im. Lecha Bądkowskiego (1986), Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury i Sztuki (2007) oraz Medalem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Gloria Artis" (2009).

d2o08kv

Podziel się opinią

Share

d2o08kv

d2o08kv
Więcej tematów