PolskaZmarł prof. Adam Walaciński, twórca muzyki do "Czterech pancernych"

Zmarł prof. Adam Walaciński, twórca muzyki do "Czterech pancernych"

W wieku 86 lat zmarł prof. Adam Walaciński, wybitny kompozytor i muzykolog - poinformowała Akademia Muzyczna w Krakowie, której był emerytowanym profesorem. Skomponował on m.in. muzykę do serialu "Czterej pancerni i pies" i filmu "Faraon".

Zmarł prof. Adam Walaciński, twórca muzyki do "Czterech pancernych"
Źródło zdjęć: © PAP | Stanisław Rozpędzik

"Odszedł Artysta wybitny - wspaniały, skromny Człowiek, cieszący się niekwestionowanym autorytetem muzycznym i pedagogicznym. Pogody Jego ducha i życzliwości, którą miał dla wszystkich, bardzo nam będzie brakować" - czytamy w komunikacie Rektora, Senatu i społeczności Akademii Muzycznej w Krakowie.

Prof. Adam Walaciński (1928-2015) był wybitnym kompozytorem i krytykiem muzycznym, wychowawcą i przyjacielem wielu pokoleń muzyków. W ostatnich latach był emerytowanym profesorem Akademii Muzycznej w Krakowie, a wcześniej długoletnim pedagogiem Wydziału Twórczości Interpretacji i Edukacji Muzycznej, prorektorem tej uczelni w latach 1993-1996.

Z krakowską uczelnią związany był przez całe życie - najpierw jako student (dyplom z kompozycji otrzymał u Bogusława Schaeffera)
, a od 1972 r. jako pedagog. W 1992 r. otrzymał tytuł profesora.

Prof. Walaciński był znawcą muzyki XX wieku, autorem dzieł symfonicznych, solowych i kameralnych wykonywanych m.in. we Francji, Włoszech, Holandii, Grecji, Polsce, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Wśród szerokiej publiczności prof. Adam Walaciński znany był jako twórca muzyki do filmów i seriali. Skomponował m.in. ścieżki dźwiękowe do serialu telewizyjnego "Czterej pancerni i pies", a także filmów: "Faraon" Jerzego Kawalerowicza i "O dwóch takich, co ukradli księżyc" Jana Batorego.

Za swoje dokonania został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem "Zasłużony dla Kultury Gloria Artis", Złotą Odznaką "Za pracę społeczną dla miasta Krakowa".

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (40)