Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
śmierć
+1
25-10-2013 (14:35)

Zmarł prezes łódzkiego oddziału PAN prof. Czesław Cierniewski

W wieku 67 lat zmarł prezes oddziału Polskiej Akademii Nauk w Łodzi prof. dr hab. Czesław Cierniewski, czł. rzecz. PAN, kierownik Katedry i Zakładu Biofizyki Molekularnej i Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmarł prezes łódzkiego oddziału PAN prof. Czesław Cierniewski
(WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej)
WP

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 29 października w Kolegiacie w Łasku - poinformowały Uniwersytet Medyczny i łódzki oddział PAN.

Jak podaje na swojej stronie internetowej uczelnia, prof. Czesław Cierniewski urodził się 6 kwietnia 1946 roku. W 1970 roku ukończył z wyróżnieniem studia w zakresie biochemii, a w 1971 roku w zakresie mikrobiologii na Uniwersytecie Łódzkim. Stopień naukowy doktora uzyskał w 1974 r., a tytuł profesora w 1989 r.

Od 1998 roku był członkiem korespondentem PAN, a od 2010 roku członkiem rzeczywistym PAN. W latach 2003-2008 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Biologii Medycznej PAN, a od 2007 roku był prezesem Łódzkiego Oddziału Polskiej Akademii Nauk.

WP

Prof. Cierniewski był laureatem licznych nagród, m.in.: dwóch indywidualnych Nagród Naukowych Ministra Szkolnictwa Wyższego i Techniki, 11 Nagród Naukowych Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, stypendystą International Scholar of Howard Hughes Medical Institute, Nagrody im. J. Parnasa Polskiego Towarzystwa Biochemicznego za najlepszą pracę wykonaną w kraju (2002 r.) czy Nagrody Prezesa Rady Ministrów za wybitne osiągnięcia naukowe (2003 r.)

W 2006 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Prof. Czesław Cierniewski prowadził bardzo aktywną działalność naukowo-organizacyjną. Był m.in. członkiem Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia i Opieki Społecznej (w latach 1989-1995) i w tym samych latach przewodniczącym Komisji do współpracy naukowej z USA; był też przewodniczącym Komitetowi Biochemii i Biofizyki PAN.

Naukowiec prowadził współpracę międzynarodową z kilkunastoma ośrodkami i był kierownikiem kilkudziesięciu projektów naukowych międzynarodowych i krajowych.

WP

Wyniki badań naukowych przedstawił w 164 pracach opublikowanych w renomowanych czasopismach zagranicznych. Prof. Cierniewski był wychowawcą i opiekunem wielu pokoleń studentów; wypromował 25 doktorów nauk oraz był opiekunem naukowym w sześciu przewodach habilitacyjnych.

Polub WP Wiadomości
WP
WP