Trwa ładowanie...
d2ne7f0
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zmarł pisarz Siegfried Lenz. Angażował się na rzecz pojednania Polski z Niemcami

Niemiecki pisarz Siegfried Lenz zmarł we wtorek w wieku 88 lat - podała agencja dpa, powołując się na wydawnictwo Hoffmann und Campe. Pochodzący z Ełku na Mazurach autor angażował się na rzecz pojednania z Polską.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmarł pisarz Siegfried Lenz. Angażował się na rzecz pojednania Polski z Niemcami
(PAP/EPA, Fot: Fabian Bimmer)
d2ne7f0

Podobnie jak Guenter Grass, był zdecydowanym przeciwnikiem niemieckich roszczeń terytorialnych wobec Polski. Popierał politykę kanclerza Willy'ego Brandta, zmierzającą do pojednania z Polską i uznania powojennych granic.

W swoich utworach poruszał tematy rozliczenia z hitlerowską przeszłością i historii Mazur. Napisał m. in. "Lekcję niemieckiego" (1968) i "Muzeum małej ojczyzny" (1978).

Lenz symbolizuje "nowe, demokratyczne Niemcy" - mówiła minister kultury landu Hamburg Karin von Welck w przemówieniu z okazji 80. urodzin pisarza. Zdaniem izraelskiego autora Amosa Oz, Lenz był "wielkim pisarzem, którego twórczość wyróżnia głęboki humanizm, dobro, tolerancja i współczucie".

d2ne7f0

Oz nazwał powieść "Lekcja niemieckiego" (Deutschstunde) jedną z najważniejszych książek XX wieku. Podkreślił, że utwór Lenza pomógł mu bardziej niż jakakolwiek inna książka przezwyciężyć czarno-biały obraz Niemiec. Lenz opisał w swej powieści historię prześladowanego przez nazistów niezależnego malarza, któremu pomocy udzielił syn miejscowego policjanta.

Siegfried Lenz urodził się 17 marca 1926 roku w należącym wówczas do Niemiec Ełku (wówczas Lyck w Prusach Wschodnich). W 1943 roku powołano go do niemieckiej marynarki wojennej, skąd zdezerterował w czasie szkolenia w Danii.

Pierwszą powieść "Es waren Habichte in der Luft" opublikował w 1951 roku. Oprócz "Lekcji niemieckiego" wydał zbiór opowiadań o Mazurach "Słodkie Sulejki" (1955), "Ludzie bez winy" (1961), "Einstein przepływa Łabę pod Hamburgiem" (1975) i "Muzeum ziemi ojczystej" (1978). W tej ostatniej powieści, przetłumaczonej na polski dopiero w 1991 roku, opisał postawy pochodzących z Mazur przesiedleńców, krytykując ostro roszczeniowe postawy działaczy ziomkostw. W 2011 roku ukazał się jego ostatni zbiór opowiadań "Die Maske".

Trzy lata temu Lenz otrzymał tytuł honorowego obywatela Ełku. W tym mieście spędził kilkanaście lat życia. Po wojnie mieszkał w Hamburgu.

d2ne7f0

Wręczając mu tytuł, prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz powiedział, że to wyróżnienie zostało przyznane w uznaniu tego, że Lenz tworzy literaturę stanowiącą "część zbiorowej pamięci ełczan" oraz za jego wybitny wkład i zaangażowanie w pojednanie narodów polskiego i niemieckiego.

Siegfried Lenz należy - obok Heinricha Boella, Martina Walsera i Guentera Grassa - do najwybitniejszych współczesnych pisarzy niemieckich. Jego książki przetłumaczono na 22 języki; ukazały się w 30 krajach w wielomilionowym nakładzie.

d2ne7f0

Podziel się opinią

Share

d2ne7f0

d2ne7f0
Więcej tematów