Zmarł najstarszy mężczyzna świata. Był Polakiem

Nie żyje Izrael Icek Kryształ. Miał 113 lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmarł najstarszy mężczyzna świata. Był Polakiem
(WP.PL)

Mężczyzna zmarł po krótkiej chorobie. Zachorował w czwartek i odszedł w piątek - przekazała jego córka Shula Koperstoch w oświadczeniu przesłanemu serwisowi Ynet.

Izrael Icek Kryształ urodził się w Żarnówie 15 września 1903 roku. Zabrakło mu zaledwie miesiąca do świętowania 114 urodzin. Po śmierci Yasutaro Koide, który miał 112 lat, był według Księgi Rekordów Guinnessa najstarszym żyjącym mężczyzną na świecie. Kryształ zmarł w Hajfie w Izraelu, gdzie mieszkał.

Mężczyzna miał trudne życie. Rodziców stracił podczas I wojny światowej. Po niej przeprowadził się do Łodzi, gdzie pracował w rodzinnym biznesie cukierniczym. Kiedy wybuchła II wojna światowa razem z rodziną trafił do łódzkiego getta. Tam zmarła dwójka jego dzieci. Po likwidacji getta Kryształ wraz z żoną zostali wywiezieni do Auschwitz. Kobietę zamordowano.

Po uwolnieniu z obozu Kryształ wyemigrował do Izraela. Tam z drugą żoną i synem dalej prowadził biznes cukierniczy. Od tego czasu urodziło mu się jeszcze jedno dziecko, wnuki oraz prawnuki. Jak sam twierdził, nie znał sposobu na długie życie.

Zobacz też: Na koniec życia chciałabym wreszcie wyjść z obozu

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.