Trwa ładowanie...
ycipk-3iz5x7
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zmarł mjr Tadeusz Karnkowski, były pilot 316 dywizjonu myśliwskiego

W New Haven, w północno-wschodniej części USA, zmarł 13 września major Tadeusz Karnkowski, pilot 316 dywizjonu myśliwskiego Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, odznaczony m.in. Orderem Virtuti Militari za zasługi wojenne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Major Tadeusz Karnkowski
Major Tadeusz Karnkowski (Archiwum Tadeusza Karnkowskiego)
ycipk-3iz5x7

Były pilot chorował na raka trzustki. Zmarł w domu seniora w New Haven. W Stanach Zjednoczonych nie miał już rodziny. Jego zwłoki zostaną spalone, a prochy przewiezione i pochowane w Warszawie.

Karnkowski urodził się 27 listopada w 1917 roku w rodzinie ziemiańskiej w majątku Wiśniewa na Kujawach. 1939 roku ukończył Szkołę Podchorążych Lotnictwa w Warszawie ze stopniem podporucznika - oficera technicznego. Po wybuchu wojny pomagał w ewakuacji Polskich Zakładów Lotniczych (PZL). Wyjechał z Polski na rozkaz dowództwa. Do Wielkiej Brytanii dostał się przez Rumunię, Maroko i Francję. W Anglii skończył szkołę pilotażu.

Tadeusz Karnkowski, pseudonim "Biskup", podczas wojny walczył w Dywizjonie 316 "Warszawskim" utworzonym w lutym 1941 roku w Pembrey w Anglii. Zaczął latać we wrześniu 1942 roku. Brał m.in. udział w bitwie powietrznej nad Belgią w 1943 roku, w lotach operacyjnych nad Francją i krajami Beneluksu, a także w lotach patrolowych nad Norwegią i Niemcami.

ycipk-3iz5x7

Do grudnia 1944 roku Polak wykonał łącznie 84 loty bojowe i 47 lotów operacyjnych. Zestrzelił conajmniej jeden samolot, drugi wspólnie z towarzyszącym mu pilotem, a także sześć bomb latających V-1.

Major Karnkowski stał się jednym z bohaterów filmu o polskich lotnikach z czasów wojny na Zachodzie, który przygotowuje mieszkający w Nowym Jorku dokumentalista Tomasz Magierski.

- Latałem przez dwie tury bez przerwy. Prowadziłem nawet dywizjon 316 na ostatni lot przed rozbrojeniem - mówił m.in. pilot w wywiadzie udzielonym dwa miesiące temu reżyserowi.

W Anglii Tadeusz Karnkowski ukończył reaktywowaną w czasie wojny warszawską Wyższą Szkołę Wojenną. Został też instruktorem Angielskiej Operacyjnej Szkoły Pilotażu.

ycipk-3iz5x7

W roku 1949 pilot wyemigrował najpierw do Argentyny, a pięć lat później do Stanów Zjednoczonych. Pracował w biurach konstrukcyjnych Armzen-Sendzimir Co., Loewy Hydropress i Waterbury Farrel oraz Integrate Industrial Systems. Wyjeżdżał m.in. na kontrakty do Rosji oraz Azji.

Żoną majora Karnkowskiego była Lala-Xenia, która zmarła przed czterema laty. Wcześniej zmarł też tragicznie jego syn.

Jak powiedziała Renata Czubak-Vickrey, autorka tekstów o majorze zamieszczonych m.in w "Skrzydlatej Polsce", która poznała go 2007 roku podczas otwarcia stałej wystawy poświęconej Dywizjonowi 303 im. Tadeusza Kościuszki w amerykańskim New England Air Museum w Windsor (w stanie Connecticut), pilot mieszkał w ostatnim czasie w domu seniora w New Haven.

- Od dawna przebywał na emeryturze. Był doskonałym brydżystą i miłośnikiem muzyki poważnej i opery. Był bardzo skromnym człowiekiem. Bardzo mnie ujęło kiedy w jednej z opowieści wojennych, wyznał, że będąc w niebezpiecznej sytuacji, sądząc, że z tego nie wyjdzie i zginie powiedział, że utrzymała go przy życiu tylko myśl o narzeczonej, o przyszłej żonie. Opowiadał to tak, jakby zdarzyło się to kilka dni wcześniej - wspominała Czubak-Vickrey.

ycipk-3iz5x7
Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3iz5x7

ycipk-3iz5x7
ycipk-3iz5x7
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów