Zmarł marszałek sejmu pierwszej kadencji, Wiesław Chrzanowski
Zmarł profesor Wiesław Chrzanowski, twórca i honorowy prezes Zjednoczenia Chrześcijańsko- Narodowego, marszałek sejmu pierwszej kadencji. Miał 88 lat.
Prof. Wiesław Chrzanowski urodził się 20 grudnia 1923 roku w Warszawie. W czasie II wojny światowej walczył w szeregach Narodowej Organizacji Wojskowej, która weszła w skład Armii Krajowej. Jako żołnierz AK uczestniczył w powstaniu warszawskim. Był wtedy żołnierzem batalionu „Harnaś”. Działał również w konspiracyjnych organizacjach o orientacji niepodległościowej, między innymi w Stronnictwie Narodowym i Młodzieży Wszechpolskiej. Po wojnie, w latach 1948-1955 był więziony przez władze komunistyczne.
Przeczytaj koniecznie:odeszła jedna z najpiękniejszych postaci polskiej polityki
Profesor Wiesław Chrzanowski był absolwentem wydziału prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W latach 1955-1957 wykonywał zawód radcy prawnego. Przez następne trzy lata odbywał aplikację adwokacką. Jednak dopiero w 1981 roku, po 21 latach odmowy wpisania na listę, został dopuszczony do wykonywania zawodu adwokata.
Wśród zainteresowań badawczych profesora Chrzanowskiego było prawo spółdzielcze, rodzinne i korporacyjne. Prace z zakresu prawa spółdzielczego, opublikowane w latach 60. i 70. wywarły ogromny wpływ na ustawodawstwo w tej dziedzinie oraz na orzecznictwo Sądu Najwyższego.
W czasach PRL współpracował z prymasem Polski, kardynałem Stefanem Wyszyńskim. Wykładał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1980 roku został doradcą NSZZ "Solidarność". Był współautorem statutu związku.
W wyborach parlamentarnych w 1991 został wybrany na posła w okręgu Lublin z listy Wyborczej Akcji Katolickiej. W sejmie I kadencji zajmował stanowisko marszałka sejmu. W latach 1997–2001 zasiadał w senacie IV kadencji, wybrany z listy Akcji Wyborczej Solidarność w województwie lubelskim. W 2001 wycofał się z polityki i nie ubiegał się o reelekcję.
W 2005 roku profesor Chrzanowski otrzymał order Order Orła Białego, najwyższe polskie odznaczenie państwowe, a dwa lata później powołano go do kapituły tego orderu. Dwa lata temu został odznaczony Orderem Świętego Grzegorza Wielkiego.
Przyjaciele wspominają
Były prezydent Lech Wałęsa wspominając prof. Chrzanowskiego powiedział, że "w trudnych czasach był dla nas wzorem pracowitości i patriotyzmu". - To był wielki człowiek skomplikowanej epoki. Jako człowiek wiary wiem, że wszyscy tam podążamy, a więc niech spoczywa w pokoju. I dziękuję, że go mogłem poznać, mogłem z nim współpracować - powiedział Wałęsa.
- To był człowiek legenda, który żył w skomplikowanym czasie i skomplikowanie musiał się zachowywać. Ocenę zostawmy Panu Bogu, ale w tym czasie, kiedy ja z nim współpracowałem, dobrze nam się współpracowało. I za to mu dziękuję i Opatrzności, że mieliśmy taki czas - zaznaczył były prezydent.
Ciepło o prof. Chrzanowskim wypowiada się również eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki: - Był przez lata moim patronem politycznym. Człowiek zasłużony dla polskiej prawicy niepodległościowej. Gdyby nie jego wsparcie, na pewno nie zostałbym prezesem ZChN zaraz po nim.
Czarnecki dodał, że choć ostatnio mieli polityczne różnice zdań, zawsze będzie wspominał Chrzanowskiego jako wielkiego polskiego patriotę, człowieka, który kierował się w życiu publicznym zasadami nauki Kościoła, człowieka otwartego na dialog, na dyskusję i słuchającego innych ludzi, w tym także polityków mających inne poglądy niż on.
- Chciałem podziękować mu za to, czego mnie nauczył i nauczył całe pokolenie polskiej inteligencji, która odwoływała się do ideałów narodowych, niepodległościowych i tych wynikających z chrześcijańskiego dziedzictwa Polski. Za to, Wiesławie, będziemy ci zawsze wdzięczni - zaznaczył Czarnecki.