ycipk-ana0ci
ycipk-ana0ci
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zmarł Marek Tracz - wieloletni dyrektor Filharmonii Opolskiej

Zmarł wieloletni dyrektor Filharmonii Opolskiej, były rektor Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz pierwszy dyrygent i kierownik muzyczny Opery Wrocławskiej Marek Tracz. Miał 77 lat. Pogrzeb dyrygenta odbędzie się w sobotę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-ana0ci

Według informacji podanej na stronie internetowej Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera dyrygent zmarł 6 lipca. Tracz przez wiele lat współpracował z tą instytucją. W latach 1964-1971 zajmował w niej stanowisko II Dyrygenta, następnie objął stanowisko Dyrektora Artystycznego i I Dyrygenta (w latach 1971-1982 i 1985-1991).

Obecny dyrektor Filharmonii Opolskiej Waldemar Olszewski powiedział, że Tracz był osobą bardzo energiczną, z wielką charyzmą, do końca niemal aktywną zawodowo i doskonale znającą się na swoim fachu. - Był też wspaniałym nauczycielem akademickim, wykształcił całe pokolenia swoich następców - podkreślił Olszewski.

Szef opolskiej placówki dodał, że jeszcze gdy sam pracował jako skrzypek dwukrotnie miał okazję grać pod batutą mistrza. - Po raz ostatni w filharmonii w Opolu pan Tracz był chyba ponad dziesięć lat temu, na obchodach 50-lecia filharmonii. Dostał wtedy owacje na stojąco. Pracownicy, którzy go pamiętają, wspominają go wyłącznie dobrze - mówił Olszewski.

ycipk-ana0ci

Tracz był cenionym w kraju i za granicą dyrygentem, nauczycielem akademickim, a także inicjatorem wielu przedsięwzięć artystycznych i wieloletnim kierownikiem nie tylko instytucji kultury, ale też orkiestr i zespołów muzycznych.

Jak podano w notatce biograficznej na stronie opolskiej filharmonii był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu. Ukończył studia w zakresie prowadzenia zespołów oraz Wydział Teorii Muzyki, Kompozycji i Dyrygentury w zakresie dyrygentury. Umiejętności dyrygenckie pogłębiał pod kierunkiem Franca Ferrary podczas kursu mistrzowskiego w Accademia Chigiana w Sienie.

W latach 1972-1991 był dyrektorem i kierownikiem artystycznym Filharmonii Opolskiej. Od 1965 roku - również pracownikiem Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W 1981 r. został jej rektorem i piastował to stanowisko do roku 1984.

Ponadto w latach 1982-1990 był pierwszym dyrygentem i kierownikiem muzycznym Opery Wrocławskiej. W 1989 r. powołał we Wrocławiu niestacjonarny zespół Opera Polska, z którym występował na scenach operowych w większości krajów europejskich.

ycipk-ana0ci

W sobotę w kościele pod wezwaniem św. Wawrzyńca we Wrocławiu odbędzie się msza żałobna, a potem pogrzeb na tamtejszym cmentarzu parafialnym przy ul. Odona Bujwida.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-ana0ci

ycipk-ana0ci
ycipk-ana0ci