WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zmarł ks. infułat Julian Żołnierkiewicz

W wieku 82 lat zmarł w Olsztynie ks. infułat Julian Żołnierkiewicz, jeden z najbardziej znanych olsztyńskich duchownych, który w czasach stanu wojennego aktywnie wspierał "Solidarność".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmarł ks. infułat Julian Żołnierkiewicz
(WP.PL, Fot: Paweł Kozioł)
WP

O śmierci ks. Żołnierkiewicza poinformował biskup pomocniczy archidiecezji warmińskiej Jacek Jezierski. - Ksiądz Żołnierkiewicz zmarł nad ranem w szpitalu. Zmagał się z chorobą - powiedział bp. Jezierski i dodał, że pogrzeb ks. Żołnierkiewicza odbędzie się w poniedziałek o godz. 12 w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie. Żołnierkiewicz był proboszczem tej parafii od 1959 roku, kierował nią do 2006 roku, gdy odszedł na emeryturę.

Ksiądz Żołnierkiewicz był honorowym obywatelem Olsztyna, duszpasterzem wielu środowisk m.in. młodzieży, studentów, strażaków, policjantów i służby więziennej. Odprawiał msze dla więźniów, duchowo wspierał m.in. braci W. z głośnej sprawy linczu we Włodowie, gdy ci byli tymczasowo aresztowani. Od 1980 roku był kapelanem "Solidarności", w jego kościele spotykali się opozycjoniści.

Powołał też pomagające dzieciom stowarzyszenie "Arka".

WP

W 2010 roku ks. Żołnierkiewicz był w polskiej delegacji na obchody katyńskie, która na miejsce pojechała pociągiem. W oczekiwaniu na przyjazd prezydenta Lecha Kaczyńskiego Żołnierkiewicz prowadził w Katyniu modlitwy; tam też dowiedział się o katastrofie i zainicjował różaniec za zmarłych. Wspominał potem, że było to "straszne doświadczenie".

Ksiądz Żołnierkiewicz zostanie pochowany na cmentarzu przy ul. Poprzecznej w Olsztynie.

Polub WP Wiadomości
WP
WP