Zmarł Klaus Otto Skibowski - urodzony w Ełku doradca Konrada Adenauera
W Niemczech w wieku 88 lat zmarł Klaus Otto Skibowski, uznany dziennikarz i doradca kanclerza Niemiec Konrada Adenauera. Skibowski urodził się w przedwojennym Ełku (Warmińsko-Mazurskie) i po wojnie bywał w tych stronach.
Jak poinformował dr Rafał Żytyniec z Muzeum Historycznego w Ełku, Klaus Otto Skibowski zmarł w Niemczech w miniony poniedziałek. Jego rodzina poinformowała o tym władze Ełku, w którym w 1925 roku urodził się Skibowski.
- Rodzina Skibowskich odegrała ważną rolę w przedwojennym życiu miasta - powiedział dr Żytyniec i dodał, że ojciec Skibowskiego aktywnie angażował się w 1920 roku w działania plebiscytowe.
W książce Michała Olszewskiego i Rafała Żytyńca "Ełk spacerownik po niezwykłym mieście" czytamy m.in., że ojciec Skibowskiego, Otto, w 1920 roku prowadził kampanię na rzecz Niemiec m.in. urządzając pochód ulicami miasta, na czele którego szedł osioł z umocowanym na nim transparentem 'Głosuję za Polską', a w kolejnych rzędach szli zasłużeni obywatele z transparentami 'Głosuję za Niemcami'. Z drugiej jednak strony autorzy tej książki dotarli do informacji, które pozwoliły im napisać, że "po 1933 roku Otto Skibowski zachowywał się przyzwoicie".
- To głównie za jego namową ełccy Żydzi wyjechali z miasta jeszcze przed Nocą Kryształową - napisali Żytyniec i Olszewski.
Ojciec Skibowskiego nie wstąpił do NSDAP. - Klaus Skibowski twierdził, że ta odmowa zakończyła się pobiciem jego ojca przez nieznanych sprawców - powiedział dr Żytyniec.
W czasie wojny Skibowski, jak wielu mieszkańców Prus Wschodnich, został zmobilizowany do niemieckiego wojska. Po wojnie rodzina Skibowskich osiadła w Niemczech, gdzie ojciec Klausa rozpoczął odbudowywanie społeczności przedwojennych ełczan tj. ziomkostwo, współtworząc 15 grudnia 1947 r. w Hamburgu "Wspólnotę Powiatu Ełckiego" ("Kreisgemeinschaft Lyck").
Sam Klaus Skibowski od 1946 r. zaczął pracować jako dziennikarz, był szefem niemieckiej Katolickiej Agencji Informacyjnej (KAI), autorem licznych reportaży.
- Przez wiele lat pełnił on także funkcję doradcy kanclerza Niemiec Konrada Adenauera - dodał Żytyniec.
Klaus Skibowski wracał po wojnie w rodzinne strony. W rozmowie Żytyniec przyznał, że zachowały się zdjęcia limuzyny, jaką w 1956 roku przyjechał do Ełku, czym wzbudził niemałą sensację. "Tęsknił za Mazurami jak większość urodzonych w Prusach Wschodnich. Pisał o tej ziemi, wydał nawet nietłumaczoną dotąd na język polski książkę o dziejach swojej rodziny w przedwojennym Ełku" - poinformował muzealnik.
Za zasługi dla polsko-niemieckiego pojednania otrzymał wysokie odznaczenia polskie i niemieckie (Krzyż Zasługi).
W ostatnim czasie prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz zaprosił Klausa Skibowskiego do oficjalnego odwiedzenia tego miasta i złożył mu gratulacje z okazji 88 urodzin.