Zmarł kardynał Deskur - bliski przyjaciel Jana Pawła II

W wieku 87 lat zmarł w Rzymie kardynał Andrzej Maria Deskur, przyjaciel Jana Pawła II - podano na stronie internetowej Archidiecezji Krakowskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmarł kardynał Deskur - bliski przyjaciel Jana Pawła II
(PAP)
WP

"Z wielkim bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci kardynała Andrzeja Marii Deskura, przyjaciela i powiernika kardynała Karola Wojtyły, a potem Papieża Jana Pawła II. Od pierwszych dni pontyfikatu wspierał go modlitwą, ofiarą i cierpieniem" - napisał w komunikacie metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. Dodał, że "długoletnia ciężka choroba przyjaciela była dla Papieża w przedziwny sposób umocnieniem w jego posłudze Piotrowej".

Metropolita krakowski poinformował, że po rozmowach ze stroną watykańską i z rodziną zmarłego, podjęte zostaną starania o pochowanie kardynała Deskura w Polsce, zwłaszcza mając na względzie jego "wielkie nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia i przyjaźń z papieżem".

Kardynał Deskur miałby spocząć w krypcie sanktuarium błogosławionego Jana Pawła II w Krakowie - Łagiewnikach. O dacie pogrzebu krakowska kuria poinformuje w późniejszym czasie. Kardynał Dziwisz zaapelował o modlitwę w intencji zmarłego - "wielkiego patrioty i wiernego syna Kościoła".

WP

Kardynał Deskur urodził się 29 lutego 1924 roku w Sancygniowie w Kieleckiem w rodzinie pochodzenia francuskiego. Ukończył wydział prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, a później wstąpił do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Po studiach doktoranckich w szwajcarskim Fryburgu, ze względów politycznych nie mógł wrócić do Polski.

Święcenia kapłańskie otrzymał 20 sierpnia 1950 roku z rąk kardynała Pierre'a Gerliera w kościele parafialnym w Saint-Bonnet-les-Oules we Francji (na terenie tej parafii znajduje się posiadłość francuskiej gałęzi rodziny Descours).

W 1952 roku został powołany do Watykanu, do pracy w Sekretariacie Stanu. Z racji piastowanych stanowisk kościelnych brał aktywny udział w przygotowaniach do Soboru Watykańskiego II. W 1973 roku został przewodniczącym Papieskiej Komisji (obecnie Rady) ds. Środków Społecznego Przekazu.

Sakrę biskupią ks. Deskur przyjął 30 czerwca 1974 roku z rąk Pawła VI w Bazylice św. Piotra. Jako dewizę biskupią przyjął słowa: "Prawda was wyzwoli".

WP

13 października 1978 roku doznał paraliżu lewostronnego po przebytym zawale serca. Odtąd poruszał się na wózku inwalidzkim.

15 lutego 1980 roku Jan Paweł II podniósł go do godności arcybiskupa, a pięć lat później do godności kardynalskiej. Kardynał Deskur był współpracownikiem kilku papieży, od Piusa XII do Jana Pawła II. "Zawsze okazywał nam wszystkim wielką życzliwość i wiele troski" - podkreśla kard. Dziwisz.

Polub WP Wiadomości
WP
WP