Zmarł Jerzy Trela
Jerzy Trela nie żyje. Wybitny aktor teatralny, filmowy i telewizyjny zmarł w wieku 80 lat. Informację przekazał Wirtualnej Polsce Wacław Krupiński, krakowski dziennikarz, który uzyskał potwierdzenie z bliskiego otoczenia Jerzego Treli.
Jerzy Trela urodził się 14 marca 1942 roku w Leńczach pod Krakowem. Miał zostać kolejarzem, tak jak ojciec, ostatecznie jednak zdecydował się na naukę w krakowskim Liceum Plastycznym. Po maturze pracował jako lalkarz i scenograf – najpierw przy Teatrze Ludowym w Nowej Hucie, później – w krakowskim Teatrze Groteska. To właśnie koledzy z "Groteski" namówili go na studia aktorskie w PWST w Krakowie. Ukończył je w 1969 roku, a zaraz potem związał się na krótko z Teatrem Rozmaitości (obecnie Bagatela).
Był jednym ze współtwórców Krakowskiego Teatru Scena STU. Był związany z Krakowem. Występował w tamtejszym Teatrze Rozmaitości, od 1969 do stycznia 2014 w Starym Teatrze. Był członkiem podstawowego zespołu Starego Teatru, aktorem wielu przedstawień wyreżyserowanych przez Konrada Swinarskiego.
Stworzył wiele wybitnych kreacji teatralnych, zarówno epizodycznych, jak i pierwszoplanowych, współpracując z takimi twórcami, jak m.in. Jerzy Jarocki, Andrzej Wajda, Konrad Swinarski, Kazimierz Kutz, czy Krystian Lupa.
Najsłynniejsze z nich, to chociażby rola Konrada w "Dziadach" (1973), Konrada w "Wyzwoleniu" Wyspiańskiego (1974), Jaśka w "Weselu", Ojca w "Ślubie" Gombrowicza (1991, nagroda im. A. Zelwerowicza), Mefistofelesa w "Fauście" (1997), Samuela w "Sędziach" Wyspiańskiego (1999, nagroda im. Aleksandra Zelwerowicza, Feliks Warszawski), czy Majora w "Damach i huzarach" Fredry (2001, krakowski Ludwik). Wielokrotnie nagradzany i odznaczany, zarówno za pojedyncze dokonania, jak i za całokształt. Otrzymał m.in. pięć nagród Ministra Kultury i Sztuki, w tym nagrodę I stopnia za całokształt dorobku artystycznego w zakresie teatru (1983).
Laureat wielu nagród
Jerzy Trela został uhonorowany nagrodami: Ministra Obrony Narodowej I stopnia za wybitne kreacje filmowe, telewizyjne i teatralne (1985), Komitetu ds. Radia i Telewizji (1982), miasta Krakowa (1979) i wojewody krakowskiego (1997). W 1981 roku odznaczono go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 1989 – tytułem "Zasłużony dla Kultury Narodowej", a w 2000 - Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski ("za wybitne zasługi w działalności w ruchu studenckim, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej z okazji jubileuszu 50-lecia ZSP"). W 2002 roku otrzymał tytuł "Krakowianina Roku".
W 1998 podczas III Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odcisnął dłoń na Promenadzie Gwiazd. W tym samym roku ukazał się film dokumentalny o Jerzym Treli "Jest taki człowiek" w reżyserii Andrzeja Maja.