Zmarł Henryk Kluba
Nie żyje Henryk Kluba - informuje korespondent Radia Merkury. Reżyser filmowy, aktor, pedagog, wieloletni rektor łódzkiej szkoły filmowej zmarł minionej nocy w Koninie. Miał 74 lata. Jego najbardziej znanym filmem był obraz "Chudy i inni" z 1966 roku.
Henryk Kluba był od początku związany z odbywającym się w Koninie Ogólnopolskim Konkursem Filmów Amatorskich. Oceniał produkcje młodych twórców. Także i w tym roku zaproszono go do jury 51 Konkursu. Festiwal miał się dziś zakończyć ogłoszeniem wyników podczas koncertu galowego. Organizatorzy zastanawiają się, jak w tej sytuacji podsumować imprezę. Co roku robił to właśnie profesor Kluba. Inne filmy Kluby to "Słońce wschodzi raz na dzień", "Pięć i pół bladego Józka", "Próżnia" oraz "Opowieść w czerwieni".
Henryk Kluba studiował w Studium Teatralnym przy Teatrze im. Mickiewicza w Częstochowie. W 1959 roku ukończył reżyserię w PWSF w Łodzi. W czasie studiów m.in. pod opieką reżysera Andrzeja Munka zrealizował kilka etiud filmowych i dokumentalnych. Jego filmem dyplomowym było "Ocalenie" na podstawie noweli Aleksandra Ścibora-Rylskiego, poświęcone likwidacji AK-owców przez Urząd Bezpieczeństwa.
Zanim zajął się reżyserią zagrał m.in. w kilku szkolnych filmach Romana Polańskiego. Występował także w większości wyreżyserowanych przez siebie filmów.
Od 1967 roku był pracownikiem naukowym w łódzkiej szkole filmowej. W latach 1978-81 i 1993-96 zajmował stanowisko dziekana wydziału reżyserii. Dwukrotnie był też rektorem tej uczelni.
W 1986 roku Kluba został przewodniczącym Zespołu Filmowego Narodowej Rady Kultury, a w latach 1987-1989 był członkiem Komitetu Kinematografii. W 2001 roku ukazała się książka profesora Kluby pt. "Podstawy inscenizacji", poświęcona zagadnieniom reżyserii filmowej.