Zmarł finansista i filantrop John Templeton
We wtorek w wieku 95-lat zmarł finansista i filantrop Sir John Templeton, pionier na rynku globalnych funduszy inwestycyjnych oraz fundator nagrody, przyznawanej za wkład w
badania nad duchowym wymiarem ludzkiego życia oraz przerzucanie pomostów między nauką a religią.
09.07.2008 | aktual.: 09.07.2008 03:41
Templeton zmarł w szpitalu w stolicy Bahamów Nassau wskutek zapalenia płuc - powiadomił jego rzecznik Donald Lehr.
Urodzony w 1912 r. w Winchester w stanie Tennessee, Templeton zrzekł się amerykańskiego obywatelstwa w 1968 r., chcąc uniknąć wysokich podatków. Osiadł wówczas na Bahamach i przyjął obywatelstwo brytyjskie
Fortunę przyniósł mu utworzony w 1954 r. fundusz powierniczy Templeton Growth Ltd., jeden z pierwszych inwestujących także na rynkach azjatyckich. Karierę finansisty zakończył w 1992 r., sprzedając spółkę Templeton Funds za 440 mln dol.
Jako filantrop ufundował m.in. funkcjonujący w ramach Uniwersytetu Oksfordzkiego college swego imienia oraz ustanowił fundację, która służyć ma jako katalizator badań nad tzw. "wielkimi pytaniami", dotyczącymi nauki, religii i sensu ludzkiego istnienia. Fundacja Templetona corocznie przeznacza 70 mln dol. na stypendia, granty i nagrody.
W 1972 r. Templeton ufundował nagrodę, od 2001 r. znaną jako Nagroda Templetona za Postęp w Badaniach lub Odkryciach w Dziedzinie Rzeczywistości Duchowej. Jak powiedział Lehr, jej wartość pieniężna miała być wyższa niż nagrody Nobla, aby podkreślić doniosłość postępu w dziedzinie duchowości. Oczekuje się, że w przyszłym roku będzie ona wynosiła blisko 2 mln dol.
W 1987 r. za swą działalność filantropijną Templeton otrzymał od brytyjskiej królowej Elżbiety II tytuł szlachecki.
W ubiegłym roku tygodnik "Time" umieścił Templetona na liście 100 najbardziej wpływowych osobistości.
Tegorocznym, 38. laureatem Nagrody Templetona został polski uczony, 72-letni profesor krakowskiej Papieskiej Akademii Teologicznej ksiądz Michał Heller. Wyróżniono go za pionierskie prace w dziedzinie "teologii nauki".
Pierwszą laureatką Nagrody Templetona była Matka Teresa z Kalkuty. Wśród wyróżnionych znalazły się tak znane postacie, jak słynny amerykański kaznodzieja protestancki Billy Graham, rosyjski pisarz i dysydent Aleksandr Sołżenicyn, a także wybitny konserwatywny filozof i teolog katolicki Michael Novak, autor m.in. prac o myśli papieża Jana Pawła II.