WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
dziennikarz
09-11-2006 (11:55)

Zmarł dziennikarz Giennadij Żaworonkow

Giennadij Żaworonkow, znany publicysta, bliski współpracownik Andrieja Sacharowa i wielki przyjaciel Polski, zasłużony także dla ujawnienia prawdy o Katyniu, zmarł we wtorek w Moskwie po długiej i ciężkiej chorobie - poinformowali jego przyjaciele. Miał 64 lata.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Żaworonkow pracował m.in. w tygodnikach "Moskowskije Nowosti" i "Obszczaja Gazieta", gdy kierował nimi Jegor Jakowlew, jeden z ojców niezależnego dziennikarstwa w Rosji. Był jednym z najwybitniejszych kronikarzy pieriestrojki, polityki reform Michaiła Gorbaczowa.

Bodaj jako pierwszy z rosyjskich dziennikarzy odważył się napisać o mordzie NKWD na polskich oficerach w Katyniu w 1940 roku - w 1989 roku w "Moskowskich Nowostiach" ukazał się jego głośny artykuł "O czym milczy Las Katyński".

To Żaworonkow nagłośnił wyniki prywatnego dochodzenia, jakie w sprawie zbrodni katyńskiej przeprowadził Oleg Zakirow, oficer KGB ze Smoleńska, który pod koniec lat 80. ubiegłego stulecia dotarł do świadków egzekucji w Katyniu. Żaworonkow na początku 1990 roku zawiózł do Smoleńska na spotkanie z Zakirowem kilku polskich dziennikarzy.

WP

Za wybitne zasługi w ujawnieniu i udokumentowaniu prawdy o zbrodni katyńskiej Żaworonkow w kwietniu 2003 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP.

Żawronkow pisał też o konfliktach w Abchazji, Osetii Południowej i Czeczenii. W swojej publicystyce zawsze był po stronie pokrzywdzonych. Nigdy nie szczędził krytycznych słów pod adresem władz.

Giena był jednym z pierwszych dziennikarzy, którzy przyszli do nas po naszym powrocie z zesłania z miasta Gorki. Od tego momentu stał się jednym z najbardziej zaufanych dziennikarzy Andrieja Dmitrijewicza. Był człowiekiem otwartym, życzliwym, zadziwiająco skromnym i równie zadziwiająco odważnym - oświadczyła Jelena Bonner, b. dysydentka i wdowa po Andrieju Sacharowie.

Swój ostatni tekst, poświęcony świeżo wydanym w Rosji dziennikom Sacharowa, Żaworonkow opublikował 18 października w "Nowej Gaziecie".

WP

Jerzy Malczyk

Polub WP Wiadomości
WP
WP