WP
WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
kultura

Zmarł Dominik Horodyński, b. naczelny "Kultury"

Zmarł Dominik Horodyński, b. redaktor naczelny "Kultury". Zostanie pochowany w środę w rodzinnej krypcie w Zbydniowie koło Stalowej Woli (Podkarpackie).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Dominik Horodyński zmarł w minioną środę, miał 85 lat. Pochodził ze znanego ziemiańskiego rodu, mającego siedzibę w Zbydniowie w powiecie zaleszańskim na Podkarpaciu. Podczas wojny walczył w Armii Krajowej.

Po 1945 r. był dziennikarzem, publicystą, działaczem społecznym i politycznym. Był m.in. redaktorem pisma tygodniowego "Dziś i jutro" i członkiem zarządu PAX-u. Związany był też ze środowiskiem Instytutu Chrześcijańsko-Społecznego, który określał się jako stowarzyszenie katolickie, lecz niezależne od Kościoła.

W 1970 roku Horodyński objął funkcję redaktora naczelnego tygodnika społeczno-literackiego "Kultura", którą sprawował do zawieszenia działalności pisma w 1981 r. Był też przez wiele lat korespondentem radia i telewizji w Rzymie.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP