Zmarł czterokrotny premier Turcji Bulent Ecevit
Weteran tureckiego życia
politycznego, czterokrotny premier Turcji Bulent Ecevit, który na
arenie międzynarodowej zasłynął wysyłając w 1974 r. wojska
tureckie na Cypr oraz zbliżając swój kraj do UE, zmarł w wieku 81 lat - poinformowały tureckie media.
Urodził się w Stambule w 1925 r. Zanim został parlamentarzystą w 1957 r., dał się poznać jako poeta, pisarz i tłumacz.
Burzliwa kariera polityczna Ecevita trwała blisko pół wieku. W latach 1972-1980 przewodził Partii Ludowo-Republikańskiej. W 1974 r. został pierwszym lewicowym premierem Turcji.
Piastując to stanowisko zasłynął przede wszystkim z wysłania w 1974 r. wojsk tureckich na Cypr, w odpowiedzi na inspirowany przez Ateny zamach stanu, co doprowadziło do utrzymującego się po dziś dzień podziału wyspy na część grecką oraz turecką. Ponownie premierem był w r. 1977 oraz w latach 1978-1979.
W wyniku wojskowego zamachu stanu w 1980 r. został odsunięty od polityki na blisko 10 lat. W tym czasie sprawował jednak przywództwo nad Partią Lewicy Demokratycznej. Stanowisko to piastował do 2004 r.
W 1995 r. udało mu się wprowadzić Partię Lewicy Demokratycznej do parlamentu tureckiego. Premierem ponownie został w 1999 r. Podczas szczytu w Helsinkach, w tym samym roku, zapewnił Turcji możliwość kandydowania do UE.
Koalicja, na czele której stał Ecevit, straciła władzę dopiero w 2002 r. w wyniku kryzysu gospodarczego, który otworzył drogę do sukcesu Partii Sprawiedliwości i Rozwoju obecnego premiera Turcji, Recepa Tayyipa Erdogana.
Ecevit, początkowo socjalista o skłonnościach nacjonalistycznych, z czasem porzucił tę retorykę, stał się sojusznikiem USA, otworzył Turcję na świat oraz wprowadził wiele wolnorynkowych reform gospodarczych. Był zwolennikiem laicyzacji Turcji i konsekwentnie popychał kraj w tym kierunku.
Ecevit przeżył w maju zawał serca, jednak od tego czasu znajdował się w stanie śpiączki.