Trwa ładowanie...

Zmarł czołowy amerykański pisarz E.L. Doctorow

Zmarł Edgar Laurence Doctorow zaliczany do czołowych amerykańskich pisarzy, autor takich powieści jak "Ragtime", "Witajcie w ciężkich czasach" i "Marsz". Miał 84 lata. O śmierci pisarza poinformował we wtorek jego syn Richard.
Share
E.L. Doctorow  zmarł w wieku 84 lat
E.L. Doctorow zmarł w wieku 84 latŹródło: PAP/EPA, Fot: RADIM BEZNOSKA
dnhesyt

Doctorow zmarł w jednym z nowojorskich szpitali w rezultacie komplikacji związanych z rakiem płuc.

Pisarz uważany był za jednego z czołowych twórców literatury XX wieku, nie tylko w USA, ale na całym świecie. Wywarł znaczny wpływ na zbiorową świadomość Amerykanów do czego przyczynił się fakt, iż kilka jego powieści zostało sfilmowanych przez takich mistrzów jak Milosz Forman, Sidney Lumet i Robert Benton.

W swoich utworach Doctorow łączył szeroką panoramę amerykańskiej rzeczywistości danej epoki z krytyką istniejącego w USA systemu społecznego. Akcja wielu powieści Doctorowa rozgrywa się w jego rodzinnym Nowym Jorku. Pisarz często łączył losy fikcyjnych bohaterów z wydarzeniami i postaciami historycznymi.

dnhesyt

Był laureatem licznych nagród. M. in. w 1986 r. zdobył National Book Award za powieść "Wystawa światowa" (World Fair) a w 1989 r. Book Critics Circle Award za książkę "Billy Bathgate". W 2005 r. został nominowany do nagrody Pulitzera za "Marsz" (The March), powieść o czasach amerykańskiej Wojny Secesyjnej.

Doctorow, poza 10 powieściami, był autorem dwóch zbiorów opowiadań, sztuki teatralnej "Drinki przed obiadem" (Drinks before Dinner) oraz licznych esejów i artykułów.

Pisarz urodził się 6 stycznia 1931 r. w nowojorskiej dzielnicy Bronx. Jego rodzice byli rosyjskimi Żydami. Studia ukończył na Uniwersytecie Columbia a w latach 1953-55 służył w wojsku. Następnie pracował w wytwórni filmowej Columbia oraz w wydawnictwach New American Library i Dial Press. Debiutował w 1960 r. sarkastyczną powieścią "Witajcie w ciężkich czasach" (Welcome to Hard Times), której akcja rozgrywa się na Dzikim Zachodzie. W 1971 r. ukazała się "Księga Daniela" a w 1975 najgłośniejsza powieść Doctorowa "Ragtime" - wielowątkowy utwór, rozgrywający się w pierwszych latach XX wieku.

dnhesyt

Podziel się opinią

Share
dnhesyt
dnhesyt
Więcej tematów