Trwa ładowanie...
d1ur7d3
24-01-2011 16:55

Zmarł były poseł, dziennikarz mediów katolickich

Nie żyje Tomasz Wełnicki - dziennikarz mediów katolickich, były poseł i wiceprzewodniczący sejmowej komisji kultury, współtwórca Katolickiej Agencji Informacyjnej. - KAI zawdzięcza mu niesłychanie wiele - wspomina wiceprezes Agencji Tomasz Królak.

d1ur7d3
d1ur7d3

Wełnicki zmarł w niedzielę w Warszawie w wieku 53 lat, o czym poinformowała w poniedziałek KAI.

Od 1983 r. Wełnicki związany był z mediami katolickimi: zaczynał jako publicysta wydawanego przez księży pallotynów miesięcznika "Królowa Apostołów", następnie pracował jako redaktor wydawanego przez archidiecezję warszawską tygodnika "Przegląd Katolicki".

Jako stażysta Wełnicki pracował w watykańskim dzienniku "L'Osservatore Romano", a od 1989 roku przez szereg lat był polskim korespondentem Radia Watykańskiego, dla którego codziennie nadawał korespondencje.

Tomasz Wełnicki był też prezesem zarządu Fundacji Przyjaciół Radia Watykańskiego, a w 1991 r. Fundacji "Oświata Polska za granicą", zajmującej się kolportażem polskiej prasy i wydawnictw wśród Polaków na terenach byłego ZSRR.

d1ur7d3

W 1993 r. Wełnicki został członkiem pierwszego zarządu KAI. Funkcję tę pełnił do 1997 r., kiedy został posłem. W KAI Wełnicki odpowiedzialny był m.in. za kwestie informatyczne. - Jako wybitnej klasy wówczas fachowiec on ustawiał w KAI całą sprawę sprzętu i komunikacji, całą kwestię technologii internetowej i mailowej, informatycznej, najogólniej rzecz biorąc - przypomniał w rozmowie wiceprezes KAI Tomasz Królak. - On był twórcą i koncepcji, i właściwie współwykonawcą całej tej infrastruktury elektronicznej - dodał.

Królak wspomina też Wełnickiego jako "fantastycznego kumpla" i człowieka, który miał "doskonałą orientację, jak mówić 'normalnym', niekościelnym językiem o sprawach Kościoła". - Ponieważ miał za sobą doświadczenie pracy w Radiu Watykańskim, którego był pierwszym świeckim korespondentem w Polsce. Był wspaniałym kompanem i dobrym duchem tego pierwszego zarządu, kipiącym pomysłami, humorem, a przede wszystkim ogromną wiedzą, zarówno jeśli chodzi o kwestie informatyczne, jak i w sprawach dziennikarskich - podkreśla Królak.

- W początkowych latach KAI-u, kiedy instytucja krzepła i zdecydowanie bardziej niż teraz potrzebowała wsparcia, to była nieoceniona siła. Myślę, że KAI zawdzięcza mu niesłychanie wiele - powiedział wiceprezes KAI.

W 1997 roku Wełnicki wszedł do sejmu. Startował z listy AWS w Siedlcach. W sejmie był m.in. wiceprzewodniczącym sejmowej komisji kultury, gdzie pracował m.in. nad nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji oraz zmianami w prawie autorskim. Angażował się w działania na rzecz prawa prorodzinnego oraz stwarzania ram dla pomocy Polakom na Wschodzie.

Ostatnio Wełnicki pracował jako doradca zarządu Telewizji Polsat. Pozostawił żonę Annę i dwóch synów.

d1ur7d3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ur7d3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj