WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
śmierć
24-01-2011 (16:55)

Zmarł były poseł, dziennikarz mediów katolickich

Nie żyje Tomasz Wełnicki - dziennikarz mediów katolickich, były poseł i wiceprzewodniczący sejmowej komisji kultury, współtwórca Katolickiej Agencji Informacyjnej. - KAI zawdzięcza mu niesłychanie wiele - wspomina wiceprezes Agencji Tomasz Królak.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Wełnicki zmarł w niedzielę w Warszawie w wieku 53 lat, o czym poinformowała w poniedziałek KAI.

Od 1983 r. Wełnicki związany był z mediami katolickimi: zaczynał jako publicysta wydawanego przez księży pallotynów miesięcznika "Królowa Apostołów", następnie pracował jako redaktor wydawanego przez archidiecezję warszawską tygodnika "Przegląd Katolicki".

Jako stażysta Wełnicki pracował w watykańskim dzienniku "L'Osservatore Romano", a od 1989 roku przez szereg lat był polskim korespondentem Radia Watykańskiego, dla którego codziennie nadawał korespondencje.

WP

Tomasz Wełnicki był też prezesem zarządu Fundacji Przyjaciół Radia Watykańskiego, a w 1991 r. Fundacji "Oświata Polska za granicą", zajmującej się kolportażem polskiej prasy i wydawnictw wśród Polaków na terenach byłego ZSRR.

W 1993 r. Wełnicki został członkiem pierwszego zarządu KAI. Funkcję tę pełnił do 1997 r., kiedy został posłem. W KAI Wełnicki odpowiedzialny był m.in. za kwestie informatyczne. - Jako wybitnej klasy wówczas fachowiec on ustawiał w KAI całą sprawę sprzętu i komunikacji, całą kwestię technologii internetowej i mailowej, informatycznej, najogólniej rzecz biorąc - przypomniał w rozmowie wiceprezes KAI Tomasz Królak. - On był twórcą i koncepcji, i właściwie współwykonawcą całej tej infrastruktury elektronicznej - dodał.

Królak wspomina też Wełnickiego jako "fantastycznego kumpla" i człowieka, który miał "doskonałą orientację, jak mówić 'normalnym', niekościelnym językiem o sprawach Kościoła". - Ponieważ miał za sobą doświadczenie pracy w Radiu Watykańskim, którego był pierwszym świeckim korespondentem w Polsce. Był wspaniałym kompanem i dobrym duchem tego pierwszego zarządu, kipiącym pomysłami, humorem, a przede wszystkim ogromną wiedzą, zarówno jeśli chodzi o kwestie informatyczne, jak i w sprawach dziennikarskich - podkreśla Królak.

- W początkowych latach KAI-u, kiedy instytucja krzepła i zdecydowanie bardziej niż teraz potrzebowała wsparcia, to była nieoceniona siła. Myślę, że KAI zawdzięcza mu niesłychanie wiele - powiedział wiceprezes KAI.

WP

W 1997 roku Wełnicki wszedł do sejmu. Startował z listy AWS w Siedlcach. W sejmie był m.in. wiceprzewodniczącym sejmowej komisji kultury, gdzie pracował m.in. nad nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji oraz zmianami w prawie autorskim. Angażował się w działania na rzecz prawa prorodzinnego oraz stwarzania ram dla pomocy Polakom na Wschodzie.

Ostatnio Wełnicki pracował jako doradca zarządu Telewizji Polsat. Pozostawił żonę Annę i dwóch synów.

Polub WP Wiadomości
WP
WP