Trwa ładowanie...
d453wi0
d453wi0

Zmarł bliski współpracownik o. Maksymiliana Kolbe

W Nagasaki w wieku 103 lat zmarł polski zakonnik, który przybył do Japonii przed wojną ze Świętym Maksymilianem Maria Kolbe. Brat Sergiusz Pęsiek był współpracownikiem Ojca Maksymiliana i wraz z nim w latach 30. wybudował w Nagasaki klasztor Franciszkanów Konwentualnych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d453wi0

Zmarły w Nagasaki brat Sergiusz był z zawodu stolarzem i pomagał przy budowie klasztoru Franciszkanów w Nagasaki. Był autorem wydanych po japońsku, angielsku i po polsku wspomnień: "Misyjna droga św. Maksymiliana. Wspomnienia cieśli z Niepokalanowa". Był jednym z dwóch ostatnich, żyjących w Japonii współpracowników Ojca Kolbe.

W Nagasaki mieszka 96-letni brat Roman Kwiecień, który przybył do japońskiego Niepokalanowa w 1934 roku.

Misja Świętego Maksymiliana Kolbe to największy wkład kultury polskiej we współczesną cywilizację Japonii. Polski Święty przybył do Japonii w 1930 roku i przywiózł ze sobą ponad 20 zakonników z Niepokalanowa.

d453wi0

Oprócz założonego przez polskiego misjonarza zakonu Franciszkanów Konwentualnych w Japonii działa również założony przez jego następcę żeński zakon Sióstr Rycerstwa Niepokalanej. Zgromadzenie powstało, aby nieść pomoc dzieciom osieroconym w wyniku ataku atomowego w Nagasaki w sierpniu 1945 roku. Po wojnie siostry z tak zwanego japońskiego Niepokalanowa założyły pierwszy w Japonii ośrodek dla dzieci niepełnosprawnych. Złożył w nim wówczas wizytę obecny cesarz Japonii Akihito.

Założone przez Ojca Maksymiliana oraz jego współpracowników zakony oraz ośrodki funkcjonują do dziś, ale prowadzone są obecnie przez zakonników japońskich. Wydawany jest tu nadal po japońsku założony przez Ojca Kolbe magazyn "Rycerz Niepokalanej”.

d453wi0

Podziel się opinią

Share

d453wi0

d453wi0
Więcej tematów