Trwa ładowanie...
djvo5b3

Zmarł bliski współpracownik o. Maksymiliana Kolbe

W Nagasaki w wieku 103 lat zmarł polski zakonnik, który przybył do Japonii przed wojną ze Świętym Maksymilianem Maria Kolbe. Brat Sergiusz Pęsiek był współpracownikiem Ojca Maksymiliana i wraz z nim w latach 30. wybudował w Nagasaki klasztor Franciszkanów Konwentualnych.

djvo5b3
djvo5b3

Zmarły w Nagasaki brat Sergiusz był z zawodu stolarzem i pomagał przy budowie klasztoru Franciszkanów w Nagasaki. Był autorem wydanych po japońsku, angielsku i po polsku wspomnień: "Misyjna droga św. Maksymiliana. Wspomnienia cieśli z Niepokalanowa". Był jednym z dwóch ostatnich, żyjących w Japonii współpracowników Ojca Kolbe.

W Nagasaki mieszka 96-letni brat Roman Kwiecień, który przybył do japońskiego Niepokalanowa w 1934 roku.

Misja Świętego Maksymiliana Kolbe to największy wkład kultury polskiej we współczesną cywilizację Japonii. Polski Święty przybył do Japonii w 1930 roku i przywiózł ze sobą ponad 20 zakonników z Niepokalanowa.

Oprócz założonego przez polskiego misjonarza zakonu Franciszkanów Konwentualnych w Japonii działa również założony przez jego następcę żeński zakon Sióstr Rycerstwa Niepokalanej. Zgromadzenie powstało, aby nieść pomoc dzieciom osieroconym w wyniku ataku atomowego w Nagasaki w sierpniu 1945 roku. Po wojnie siostry z tak zwanego japońskiego Niepokalanowa założyły pierwszy w Japonii ośrodek dla dzieci niepełnosprawnych. Złożył w nim wówczas wizytę obecny cesarz Japonii Akihito.

Założone przez Ojca Maksymiliana oraz jego współpracowników zakony oraz ośrodki funkcjonują do dziś, ale prowadzone są obecnie przez zakonników japońskich. Wydawany jest tu nadal po japońsku założony przez Ojca Kolbe magazyn "Rycerz Niepokalanej”.

djvo5b3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djvo5b3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj