Trwa ładowanie...
d2xju8q
d2xju8q

Zmarł Andrzej Kieruzalski, twórca Gawędy

W wieku 88 lat zmarł twórca i wieloletni szef Zespołu Artystycznego ZHP Gawęda, podczas wojny członek Szarych Szeregów Andrzej Kieruzalski - poinformowała w czwartek była członkini Gawędy Miłka Skalska.
Share
d2xju8q

W 1952 roku założył Gawędę

Andrzej Kieruzalski urodził się 27 sierpnia 1928 roku. Od najmłodszych lat był związany z harcerstwem. Podczas okupacji był członkiem Szarych Szeregów o pseudonimie "Flis". Organizował wówczas także teatrzyki kukiełkowe dla dzieci.

W 1952 roku w Domu Harcerza na stołecznej Pradze Kieruzalski założył zespół Gawęda. Jak podkreślają jego bliscy i wychowankowie zespołu, dla wielu młodych ludzi była to wówczas "pierwsza szansa na radość i namiastka beztroskiego dzieciństwa".

d2xju8q

Gawęda przez kolejne lata działała i występowała zarówno w kraju, jak i poza granicami, dając ponad 6 tysięcy przedstawień na całym świecie.

Z zespołem współpracowali znani polscy twórcy tacy jak pisarka Wanda Chotomska, kompozytor Włodzimierz Korcz, reżyser Krzysztof Gradowski, scenograf Adam Kilian oraz choreografowie Zofia Rudnicka i Witold Gruca.

Wychował kilka pokoleń młodych ludzi

Gawęda wychowała kilka pokoleń młodych ludzi, według szacunków przez lata należało do niej kilkanaście tysięcy osób. Jak zaznaczają wychowankowie, "druh Andrzej" był dla wielu z nich "pierwszym nauczycielem życia", a Gawęda uczyła poszanowania wartości, gotowości do działania na rzecz drugiego człowieka oraz miłości do ojczyzny.

Andrzej Kieruzalski był plastykiem, lalkarzem, chórmistrzem, pedagogiem, inscenizatorem i reżyserem oraz instruktorem harcerskim w stopniu harcmistrza, a także kawalerem Orderu Uśmiechu.

Źródło: WP, PAP

d2xju8q

Podziel się opinią

Share
d2xju8q
d2xju8q
Więcej tematów