PolskaZmarł aktor znany z "Rodziny zastępczej"

Zmarł aktor znany z "Rodziny zastępczej"

W wieku 79 lat zmarł wieloletni aktor Teatru Wybrzeże w Gdańsku Stanisław Michalski - poinformował rzecznik teatru Grzegorz Kwiatkowski. Aktor wystąpił też w ponad 90 filmach, m.in. telewizyjnym "Potopie" oraz "Człowieku z żelaza", a także w popularnym serialu "Rodzina zastępcza".

Zmarł aktor znany z "Rodziny zastępczej"
Źródło zdjęć: © AKPA | Adam Prończyk

Michalski urodził się 3 września 1932 r. w Wilnie. W 1955 r. ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Po studiach trafił do Gdańska, gdzie związał się z miejscowym Teatrem Wybrzeże, przede wszystkim jako aktor, ale również w latach 1988-1993 jego dyrektor artystyczny i naczelny.

Od czasu debiutanckich ról w "Maturzystach" Skowrońskiego i "Huzarach" Breala w 1955 roku Michalski niemal nie schodził ze sceny gdańskiego teatru.

W kolejnych latach uznanie znawców i aplauz publiczności przyniosły mu role: Agenta w "Jonaszu i Błaźnie" w reżyserii Zbigniewa Cybulskiego i Bogumiła Kobieli, James'a w "Ladacznicy z zasadami" w reż. Zygmunta Huebnera, Severino w "Historii o miłosiernej" w reż. Konrada Swinarskiego, tytułowego Otella w reż. Marka Okopińskiego, Ojca w "Białym małżeństwie" w reż. Ryszarda Majora, Czepca w "Weselu" i Cześnika w "Zemście" w reż. Stanisława Hebanowskiego, Dantona w "Sprawie Dantona" w inscenizacji Andrzeja Wajdy i Macieja Karpińskiego, Money'a w "Opowieściach Hollywoodu" oraz Iwana Timofiejewicza w "Bałałajkinie i spółce" w reż. Kazimierza Kutza.

Michalski wystąpił też w ponad 90 filmach i produkcjach telewizyjnych, m.in. w: "Dwaj ludzie z szafą" (1958), "Westerplatte" (1967), "Krajobraz po bitwie" (1970), "Potop" (1974), "Blaszany bębenek" (1978), "Człowiek z żelaza" (1981), "Na kłopoty Bednarski" (1988).

Widzom znany był też z roli Jana Ksawerego Potulickiego - dziadka Kuby - w serialu "Rodzina zastępcza", w którym grał w latach 2004-2009.

W 2007 r. minister kultury i dziedzictwa narodowego nagrodził Michalskiego orderem Gloria Artis.

Michalski był członkiem Komitetu Centralnego PZPR, ale też i "Solidarności". W sierpniu 1980 r. w sali BHP Stoczni Gdańskiej wraz z grupą artystów poparł strajkujących robotników.

Michalski uprawiał również sport, w 1953 r. z drużyną ŁKS Łódź zdobył mistrzostwo Polski w koszykówce.

Dwóch synów Michalskiego poszło w jego teatralne ślady (aktor ma jeszcze urodzoną w 1964 r. córkę): Igor (ur. 1957) jest aktorem, reżyserem, a od 2007 r. dyrektorem Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Jerzy (ur. 1974) - aktorem-śpiewakiem.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (272)