WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zmarł aktor Peter O'Toole, słynny "Lawrence z Arabii"

Aktor Peter O'Toole, pamiętny z tytułowej roli w filmie "Lawrence z Arabii", zmarł w wieku 81 lat. O'Toole urodził się w Irlandii, karierę rozpoczął w wieku 17 lat, a wycofał się ze sceny i ekranu w 2012 roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Peter O''Toole
Peter O''Toole (PAP/EPA, Fot: Daniel Deme)
WP

W 1962 roku wcielił się w postać Thomasa Edwarda Lawrence'a, brytyjskiego archeologa i agenta wywiadu na Bliskim Wschodzie, zwanego Lawrence'em z Arabii (ang. Lawrence of Arabia). Film wyreżyserowany przez Davida Leane'a przyniósł Peterowi O'Toole pierwszą z ośmiu w jego karierze nominacji do Oscara oraz nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA).

Zagrał również w dramatach historycznych "Becket" i "Lew w Zimie". W "Ostatnim cesarzu" Bernardo Bertolucciego grał angielskiego nauczyciela ostatniego cesarza Chin - Pu Yi. W teatrze był odtwórcą ról szekspirowskich.

W 2012 roku na miesiąc przed swymi 80. urodzinami ogłosił, że kończy karierę. Aktor, który miał reputację notorycznego awanturnika i którego zdrowie mocno nadszarpnął alkohol, zapowiadał wówczas pracę nad kolejnym tomem wspomnień.

WP

- Moje życie zawodowe na scenie i ekranie przyniosło mi poparcie ludzi, spełnienie emocjonalne i komfort materialny. Połączyło mnie też ze wspaniałymi ludźmi, dobrymi towarzyszami, z którymi dzieliłem nieuchronny los wszystkich aktorów: sukcesy i klapy - podsumował wówczas swoją trwającą ponad pół wieku karierę.

Honorowego Oscara otrzymał w 2003 roku. Ostatnią nominację, w 2006 roku, otrzymał za film "Venus".

Pozostawił dwie córki - Kate i Pat i syna Lorcana.

Polub WP Wiadomości
WP
WP