Złoty Lew dla polskiego pawilonu w Wenecji
Minister kultury Bogdan Zdrojewski z wielką
radością i dumą przyjął informację o nagrodzie dla polskiego
pawilonu przyznanej na Międzynarodowym Biennale Architektury w
Wenecji. To wielkie święto polskiej kultury - podkreślił minister.
Komisja 11. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji 2008 nagrodziła w sobotę Złotym Lwem polski pawilon. Po raz pierwszy laur Najlepszego Pawilonu został przyznany polskiej ekspozycji.
Nagrodę przyznano w przeddzień oficjalnego otwarcia wystawy, która potrwa do 23 listopada.
Organizatorem wystawy w pawilonie polskim jest Zachęta Narodowa Galeria Sztuki. Ekspozycja "Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings/Hotel Polonia. Budynków życie po życiu" to wspólny projekt kuratorów Grzegorza Piątka i Jarosława Trybusia, z udziałem artystów: fotografa architektury Nicolasa Grospierre'a i fotografa, grafika Kobasa Laksy.
"Z wielką radością i dumą przyjąłem informację o przyznaniu Złotego Lwa ekspozycji 'Hotel Polonia. Budynków życie po życiu'." - napisano w komunikacie podpisanym przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego.
"To pierwsze w historii tak wysokie wyróżnienie dla naszego pawilonu. Autorom sukcesu nie zabrakło humoru, wyobraźni i odwagi, by przekształcić go w 'Hotel Polonia', w którym pokazali brawurowe wizje nowych wcieleń istniejących już budowli. Komisarzowi wystawy Pani Agnieszce Morawińskiej, kuratorom: Grzegorzowi Piątkowi i Jarosławowi Trybusiowi, artystom: Nicolasowi Grospierre i Kobasie Laksa oraz wszystkim osobom zaangażowanym w projekt serdecznie gratuluję. To wielkie święto polskiej kultury" - napisał minister.
Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji jest największym wydarzeniem architektonicznym na świecie. Odbywa się cyklicznie od 1978 roku, na przemian z Międzynarodowym Biennale Sztuki.
Biennale składa się z międzynarodowej wystawy głównej oraz kilkudziesięciu wystaw narodowych w pawilonach na terenach wystawowych Giardini di Castello oraz w innych miejscach w mieście. Temat tegorocznej wystawy to Out There. Architecture Beyond Building/Architektura poza budynkiem. Kuratorem wystawy głównej został amerykański krytyk i teoretyk architektury, Aaron Betsky.