Trwa ładowanie...
d3bk3iv
19-04-2004 06:57

Złotówka, dwie, ale do góry

W miniony weekend sprawdzaliśmy, jak się zmieniają ceny w naszych sklepach. Od czwartku robi to też bank centralny.

d3bk3iv
d3bk3iv

Odczucia konsumentów są różne - jedni mówią, że nie zauważyli ostatnio żadnego ruchu w cenach, inni narzekają na ich dotkliwy wzrost. - Podrożało, szczególnie mięso i wędliny - o jakieś półtora złotego do dwóch na kilogramie - przekonuje pani Krystyna, emerytka z Opola, która w sobotę robiła zakupy w "Remie 1000" przy ul. Krakowskiej. - A już schab to dopiero skoczył: z 10 złotych na 14! Jak tak się nazbiera na każdej rzeczy po parę groszy, to za każde zakupy płacimy o kilka złotych więcej.

Wbrew doniesieniom NBP Wacław Nieznany, właściciel firmy glazurniczo-budowlanej z Opola, twierdzi, że materiały budowlane prawie nie zdrożały, a jeśli już, to o parę groszy na produkcie i to raczej w związku z rosnącymi kosztami transportu po podwyżce cen benzyny niż na skutek zmowy producentów.

- Jak można stwierdzić generalnie, że płytki zdrożały, skoro jest takie mnóstwo ich gatunków. Glazura przecież różni się cenowo w zależności od: jakości, producenta i sklepu - dziwi się Nieznany. - Żeby stwierdzić, że coś podrożało, trzeba by obserwować w dłuższym czasie ten sam produkt od tego samego producenta i w tym samym sklepie. Nie sądzę, żeby przeciętny klient robił takie analizy. Ja nie zauważyłem ostatnio żadnego ruchu cen.

Po cukrowym boomie na początku kwietnia cena i wielkość zakupów tego produktu mocno wyhamowały. Wszystko wskazuje na to, że już niedługo cena cukru spadnie.

d3bk3iv

- Już są zapowiedzi, że kolejne dostawy będą o 20 groszy tańsze - mówi Marian Moras, kierownik supermarketu Intermarche w Brzegu. - Producenci przeliczyli się co do możliwości nabywczych konsumentów i już obniżają cenę, bo po świętach sprzedaż cukru raptownie spadła. Widzę to po moim sklepie: normalnie sprzedajemy w tygodniu 4-5 ton, a teraz 1-2 tony.

Mimo dużego aplauzu konsumentów dla akcji NBP niektórzy ekonomiści krytykują ją, widząc w tym działania antyrynkowe. - Ja bym się aż tak nie martwił o producentów i handlowców, bo oni są silniejsi od konsumentów i mają za sobą różne lobby - mówi Przemysław Kuk z NBP. - Klient sam niewiele może. Nam nie chodzi o hamowanie wolnego rynku, tylko ochronę konsumentów. Takie akcje jak nasza przed wprowadzeniem euro prowadziły banki centralne w całej Europie.

Joanna Jakubowska

PRZYJDZIE NBP I UKARZE

Ponad 500 osób z całej Polski zadzwoniło w czwartek do banku centralnego z informacjami o nieuzasadnionych podwyżkach. To był pierwszy dzień funkcjonowania w Narodowym Banku Polskim specjalnej infolinii, na którą konsumenci mogą zadzwonić i poskarżyć się na zbyt rosnące ceny. Akcja ma na celu wywarcie presji na producentach i dostawcach, by nie wykorzystywali wejścia Polski do Unii Europejskiej jako pretekstu do podnoszenia cen.

d3bk3iv

- Najwięcej zgłoszeń dotyczyło zmian cen cukru - mówi Przemysław Kuk z NBP. - Sporo było też informacji o podwyżkach cen wyrobów mięsnych, mąki i leków. Wśród towarów przemysłowych najczęściej wymieniane były: stal, blacha, materiały opałowe, paliwa, samochody oraz płytki ceramiczne. Odnotowano też wzrost opłat abonamentowych za telewizję kablową i usługi telekomunikacyjne. Jeśli NBP stwierdzi zawyżanie cen towarów i usług przed przystąpieniem Polski do UE, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie mógł nałożyć na takiego przedsiębiorcę karę w wysokości do 10 proc. obrotu uzyskanego w poprzednim roku rozliczeniowym.

Numer infolinii NBP: 801 305 305 (cena jak za połączenie lokalne).

d3bk3iv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bk3iv
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj