Złote grono dla "Ediego"
"Edi" Piotra Trzaskalskiego otrzymał
"Złote Grono" 33. Lubuskiego Lata Filmowego. Przez osiem dni w
Łagowie trwała prawdziwa uczta dla kinomanów, widzowie mogli także
spotkać się z twórcami wielu z prezentowanych filmów. Oficjalne
zakończenie festiwalu w niedzielę.
29.06.2003 | aktual.: 29.06.2003 09:56
Uzasadniając przyznanie głównej nagrody - "Złotego Grona" (4.500 euro) dla polskiego reżysera Piotra Trzaskalskiego za film "Edi" - jury uznało, że twórca "znalazł harmonijną formę dla opowieści o istocie człowieczeństwa".
"Srebrne Grono" (2.700 euro) otrzymał Andrzej Jakimowskiego za film "Zmruż oczy", a "Brązowe Grono" (1.400 euro) słowacka reżyserka Laura Sivakova za film "Quartetto", w którym doskonale przedstawiła osobowość kobiety. O "Grona" ubiegało się 117 filmów.
W tym roku po raz drugi, obok konkursu dla filmów fabularnych, o nagrody walczyły produkcje telewizyjne. Nagrodę w tej kategorii, spośród ubiegających się o nią 6 filmów, otrzymał Marek Lechki za film "Moje miasto".
Na 33. edycję LLF - najstarszego festiwalu filmowego w Polsce zjechali filmowcy z kilkunastu krajów Europy. W tym roku festiwal przebiegał pod hasłem "Świat się zmienia - kino czasu globalizacji". Hasło to było także tematem referatów wygłoszonych przez przedstawicieli krajów, których filmy brały udział w pokazach.
W ramach festiwalu odbyły się projekcje filmów m.in. z Niemiec, Austrii, Ukrainy, Rosji, Białorusi i Kazachstanu. Widzowie mogli także obejrzeć produkcje z krajów bałkańskich - nieznane w Europie.
Przeglądowi filmów oraz pokazom obrazów biorących udział w konkursie towarzyszyły warsztaty dla młodych filmowców oraz dyskusje twórców i krytyków filmowych z widzami. Gościem festiwalu był m.in. Piotr Trzaskalski.
Festiwal Lubuskie Lato Filmowe - Łagów istnieje od 1969 roku. Od roku 1990 jest festiwalem międzynarodowym, nastawionym na prezentację kina krajów postkomunistycznych.