PolskaZlot wikipedystów w Chorzowie

Zlot wikipedystów w Chorzowie

Kilkudziesięciu wikipedystów, czyli osób zaangażowanych w tworzenie i promowanie internetowej encyklopedii Wikipedia, zgromadził dwudniowy zlot zorganizowany w Chorzowie. Jeszcze wybiorą oni nowe władze Stowarzyszenia Wikimedia Polska, które wspiera i promuje Wikipedię.

Chorzowski zlot zgromadził wikipedystów z różnych zakątków kraju oraz kilku z Czech. Środowisko powstałe wokół Wikipedii i związanych z nią projektów liczy w Polsce około 400 wolontariuszy, którzy od czasu do czasu spotykają się na zjazdach.

W takich spotkaniach chodzi przede wszystkim o integrację środowiska i uzgodnienie różnych spraw, których po prostu nie da się przedyskutować przez Internet - powiedział rzecznik Stowarzyszenia Paweł Zienowicz.

Do najważniejszych wyzwań Stowarzyszenia Wikimedia Polska zaliczył zwiększenie grona osób edytujących hasła Wikipedii. Obecnie tej pracy systematycznie poświęca się ok. 400 osób, z czego 100 jest szczególnie zaangażowanych. Sporadycznie w edytowanie haseł włącza się 2 tys. internautów.

Wikipedyści chcą zachęcić do współpracy przede wszystkim przedstawicieli środowiska naukowego, którzy w sposób najbardziej kompetentny mogliby opracowywać hasła.

Wikipedia została założona w styczniu 2001 roku. Obecnie jest największą, najszybciej się rozwijającą, najbardziej aktualną encyklopedią. Ukazuje się w ponad 150 językach. W anglojęzycznej wersji zawiera ponad 2,1 mln haseł.

Encyklopedię tworzą ochotnicy, którzy oprócz dodawania nowych informacji redagują, aktualizują oraz dokonują poprawek we wcześniej napisanych artykułach. Jest to możliwe dzięki oparciu Wikipedii na oprogramowaniu "wiki", które pozwala na edycję każdemu użytkownikowi odwiedzającemu stronę.

Polska Wikipedia została założona 26 września 2001 roku przez lekarza internistę Krzysztofa Jasiutowicza oraz fizyka Pawła Jochyma. Polska edycja Wikpedii liczy obecnie 450 tys. haseł, co oznacza, że jest największą encyklopedią polskojęzyczną.

Wyobraźmy sobie świat, w którym każda osoba ma dostęp do sumy ludzkiej wiedzy. Do tego właśnie dążymy. Wiedza to potęga, pomóż nam ja uwolnić! - apelują członkowie Stowarzyszenie Wikimedia na swej stronie internetowej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)