Trwa ładowanie...
06-06-2013 12:42

Złe odżywianie jest przyczyną prawie połowy wszystkich zgonów małych dzieci

Przyczyną prawie połowy wszystkich zgonów małych dzieci na Ziemi jest złe odżywianie. Tak alarmujące statystyki opublikowali międzynarodowi eksperci na łamach medycznego tygodnika „The Lancet”.

Złe odżywianie jest przyczyną prawie połowy wszystkich zgonów małych dzieciŹródło: WP.PL, fot: Wojciech Nieśpiałowski
d3u6lok
d3u6lok

Co roku z powodu niedożywienia umiera na świecie ponad trzy miliony dzieci poniżej piątego roku życia. Oznacza to, że brak odpowiedniego pokarmu jest przyczyną 45 proc. wszystkich tych zgonów - podkreślają eksperci. Dodają, że złe odżywanie to nie tylko brak kalorii, ale także ich nadmiar prowadzący do otyłości. Problem dotyczy przede wszystkim krajów ubogich i średnio zamożnych.

Koszt złego odżywania jest gigantyczny, wynosi trzy i pół biliona dolarów rocznie, to po pięćset dolarów na każdego mieszkańca Ziemi. Koszty wynikają z niezbędnych nakładów na leczenie; traci też światowa gospodarka, bo osoby niedożywione w późniejszym życiu są mniej wydajne zawodowo.

Walka ze złym odżywianiem ma być tematem specjalnego międzynarodowego szczytu, który odbędzie się w Londynie; kwestia ta ma być także poruszana na szczycie państw G8 w przyszłym tygodniu w Irlandii Północnej.

To kolejny taki alarmistyczny raport w ostatnim czasie. Wczorajszy raport UNEP, agencji ONZ do spraw środowiska stwierdza, że na świecie marnowanych jest od trzydziestu do czterdziestu procent całej wyprodukowanej żywności.

Majowy raport charytatywnej organizacji "Ocalić Dzieci" wskazuje jednocześnie, że z powodu niedożywienia co czwarte dziecko na świecie może mieć problemy z czytaniem, pisaniem i liczeniem.

d3u6lok
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3u6lok
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj