Zjazd Ruchu Monarchistycznego
Teraz Księstwo Łódzkie, ustanowione w sierpniu 1994 roku przez Polski Ruch Monarchistyczny, nosi imię Królowej Jadwigi. Wizerunek patronki poświęcił ks. proboszcz Eugeniusz Szewc podczas mszy w kościele św. Anny przy al. Rydza-Śmigłego.
20.09.2004 | aktual.: 20.09.2004 08:01
Po zakończeniu modłów, lśniący orderami i wstęgami orszak monarchistów przeszedł w szpalerze zgromadzonych łodzian do hotelu Boss, na uroczystość nadania przez regenta Polski Leszka Wielkiego Księcia Wierzchowskiego tytułów arystokratycznych i odznaczeń. Zanim Wielki Książę przystąpił do tej widowiskowej celebry, wręczył Annie księżnej Ohde certyfikat nadania Księstwu Łódzkiemu imienia Królowej Jadwigi.
Następnie Wielki Książę przystąpił do rozdzielania zaszczytów. Wśród wyróżnionych znalazł się także nasz redakcyjny kolega Bohdan Dmochowski, który z barona został wydźwignięty do godności hrabiego herbu Pobóg. Tym sposobem stał się drugim, po red. Julianie Becku, hrabią w dziennikarskiej branży.
Ordery PRM błysnęły na piersiach dwóch łódzkich monarchistów: bBaron Marceli Szczerkowski został udekorowany Orderem Króla Bolesława Chrobrego, a Zbigniew Kosowski Złotym Krzyżem Leszka Wlk. Ks. Wierzchowskiego.
Powiększyły się też szeregi Księstwa Łódzkiego o dr Mariana Krzysztofa Olędzkiego – pracownika naukowego UŁ, Janusza Barskiego i 20-letniego Krzysztofa Adama Góreckiego, rycerza z łódzkiej Drużyny Rycerskiej.
Tradycyjnie już odczytano kilka fraszek autorstwa Leszka Wierzchowskiego, który pochwalił się wydaniem „Imionnika zakochanych” – trzeciego tomu z jego żartobliwą poezją. Jak zwykle recytował je z przejęciem łódzki aktor Marcel hr. Szytenchelm. (dan)