Zjazd najsłynniejszych fizyków świata
Elita fizyków zajmujących się kwantową teorią informacji spotkała się w niedzielę w Toruniu na Sympozjum Fizyki Matematycznej. Wśród nich jest współtwórca tej dziedziny prof. William Wootters, autor tzw. protokołu kwantowej teleportacji - powiedział Miłosz Michalski, fizyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (UMK) w Toruniu.
Nie spodziewaliśmy się takiego zainteresowania tym sympozjum i wizyty tak wybitnych autorytetów. Na naszej uczelni spotkała się światowa czołówka fizyków - dodał Michalski.
Spotkania fizyków-teoretyków z całego świata corocznie - od 37 lat - organizuje Instytut Fizyki UMK. W tym roku w sympozjum uczestniczy 130 uczonych z Australii, Austrii, Belgii, Kanady, Kolumbii, Czech, Finlandii, Francji, Niemiec, Węgier, Włoch, Japonii, Norwegii, Polski, Rosji, Hiszpanii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.
Od kilku lat tematem przewodnim toruńskich spotkań naukowców jest tzw. kwantowa teoria informacji. Wzbudza ona szerokie zainteresowanie ze względu na jej zaskakujące, często nawet sensacyjne odkrycia, które mogą okazać się przełomowe dla technologii informatycznych i telekomunikacyjnych - podkreśla Michalski.
Tegoroczne sympozjum odbywa się pod hasłem "Kwantowe splątanie i jego geometria".
Jak wyjaśnił Michalski, to nie przypadek, że właśnie w Toruniu co roku spotykają się wybitni naukowcy w dziedzinie kwantowej teorii informacji. W Instytucie Fizyki UMK działa bowiem Krajowe Laboratorium Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej FAMO - przeprowadzające badania na światowym poziomie.
To w nim właśnie - już w latach 70. - pod kierunkiem prof. Romana Ingardena prowadzono prekursorskie, teoretyczne badania nad zagadkowymi prawami przepływu informacji w świecie kwantów - opowiada Michalski.
Według toruńskiego fizyka, dawne prace zespołu prof. Ingardena przeżywają dziś "drugą młodość" i są często cytowane przez autorów z całego świata. Obecnie w Zakładzie Fizyki Matematycznej, kierowanym przez prof. Andrzeja Jamiołkowskiego, prowadzone są intensywne badania nad nowymi aspektami teorii.
Zdaniem Michalskiego, efekty prac nad kwantową teorią informacji można wykorzystać w konstrukcji ultraszybkich komputerów kwantowych albo do całkowicie bezpiecznego przesyłania zaszyfrowanej informacji, wykluczając raz na zawsze możliwości podsłuchu, kopiowania czy fałszerstwa.
Posiadaczy kart kredytowych na pewno ucieszy wiadomość, że kryptografia kwantowa pozwoli bez obaw przesyłać numery kart i kody dostępu, a zatem np. przeprowadzać dowolne operacje finansowe za pośrednictwem internetu - wyjaśnia fizyk.
Toruńskie sympozjum zakończy się w środę.