Trwa ładowanie...
d3qta3v
07-06-2006 17:50

Ziobro zapowiada zmiany w szkoleniu sędziów i prokuratorów oraz w strukturze prokuratury

Zakończenie prac resortowych nad takimi zmianami, jak wydzielenie z prokuratur apelacyjnych i powołanie odrębnych wydziałów do walki z przestępczością zorganizowaną oraz scentralizowanie szkolenia aplikantów sądowych i prokuratorskich ogłosił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

d3qta3v
d3qta3v

Powołanie elitarnych zespołów prokuratorów, będących "prokuratorskim CBŚ", Ziobro zapowiadał po nominacji, 2 listopada zeszłego roku. Minister mówił wtedy, że ci prokuratorzy będą "zwalczać mafie, afery oraz badać kryminalne powiązania polityki i zorganizowanej przestępczości".

Regułą będzie tam prowadzenie śledztw w grupach prokuratorów, w razie potrzeby także z udziałem policji czy przedstawicieli służb skarbowych - mówił w środę Ziobro.

Tym samym w strukturze prokuratury, obok prokuratur apelacyjnych pojawią się odrębne wydziały, do których mają trafić "najlepsi z najlepszych" w prokuraturze i zarabiać więcej od pozostałych. Reguluje to projekt rozporządzenia ministra - Regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek prokuratury.

Wydziały ds. zwalczania przestępczości zorganizowanej - tzw. "Pezety" istnieją obecnie w strukturach prokuratur okręgowych i apelacyjnych. W myśl rozporządzenia mają one zniknąć.

d3qta3v

Prokuraturom apelacyjnym ma tez ubyć jeszcze jedno zadanie - nadzór nad śledztwami prowadzonymi w niższych instancjach. Według koncepcji przedstawionej przez ministra, nadzór ten mają sprawować tylko sądy, zaś prokuratorzy mają trafić na "pierwszą linię walki z przestępczością", do prowadzenia postępowań. Jak mówił Ziobro, takie postulaty zgłaszali przedstawiciele środowiska prokuratorskiego.

Mimo tej zmiany, prokuratury apelacyjne mają jednak pozostać. Były postulaty, by je zlikwidować, były też takie, by pozostały - mówił prokurator krajowy Janusz Kaczmarek. Projekt rozporządzenia przewiduje, że można będzie tworzyć w nich komórki organizacyjne ds. rozstrzygania sporów kompetencyjnych, organizacyjnych i kadrowych, przygotowywania posiedzeń zgromadzenia prokuratorów i kolegium prokuratury, wizytacji niższych instancji, szkolenia, informatyzacji, statystyki, sprawozdawczości i kontaktów z mediami.

Prokuratorzy - w pierwszej kolejności ci z nowych "pezetów" - mają mieć do dyspozycji asystentów, pomocnych w wykonywaniu prostych czynności procesowych. Jako zapobiegliwy minister, uzyskałem w projekcie budżetu środki na etaty dla 70 asystentów, choć jeszcze ta instytucja nie funkcjonuje - powiedział Ziobro.

Drugi projekt zmian dotyczy nowelizacji uchwalonej w 2005 r. ustawy o Krajowym Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury, które - według obowiązującej już ustawy - ma rozpocząć działalność we wrześniu tego roku.

d3qta3v

Ziobro i Kaczmarek podkreślali, że niezbędne jest scentralizowanie tego szkolenia, co pozwoli na uzyskanie jednolitego poziomu wszystkich aplikantów sądowych i prokuratorskich. Kaczmarek poinformował, że również temu ma służyć wprowadzenie testów psychologicznych dla kandydatów na aplikacje, by zbadać ich przydatność do zawodu i odporność na stres, z którym będą się na co dzień spotykać w tej pracy.

d3qta3v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qta3v
Więcej tematów