PolskaZiobro: potrzebna pomoc prawna dla bezdomnych i ubogich

Ziobro: potrzebna pomoc prawna dla bezdomnych i ubogich

Osoby niezamożne powinny mieć dostęp do nieodpłatnej pomocy prawnej; ma temu służyć ustawa, na mocy której prawnicy, adwokaci, radcowie, akademickie poradnie prawne czy samorządy terytorialne będą mogły świadczyć darmową pomoc obywatelom za pieniądze z budżetu państwa - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Ziobro zaprezentował projekty ustaw o bezpłatnej pomocy prawnej dla osób ubogich oraz zmian w Kodeksie postępowania cywilnego, które mają polepszyć sytuację prawną poszkodowanych m.in. w wypadkach komunikacyjnych. Jeszcze tego dnia nad projektem ma debatować Sejm.

Pomoc prawna byłaby udzielana na tzw. etapie przedsądowym i mogłaby dotyczyć - jak mówił Ziobro - osób bezdomnych, czy innych o niskich dochodach, co w przyszłości może doprowadzić do zmniejszenia liczby tych, którzy popadają w konflikt z prawem z powodu jego nieznajomości.

Projekt tzw. prawa dla ubogich opracowano w ministerstwie jeszcze za czasów Andrzeja Kalwasa - ministra sprawiedliwości w rządzie Marka Belki. Rząd Belki projekt przyjął, ale Sejm poprzedniej kadencji nie zdążył go uchwalić.

W piątek Ziobro powiedział, że przedstawiony przezeń projekt w porównaniu z tym Kalwasa, jest jak "przewrót kopernikański" - tamten bowiem zakładał utworzenie biur poradnictwa prawnego przy siedzibach sądów okręgowych (jest ich 44 w kraju), zaś projekt Ziobry przewiduje, że porady będą dostępne w każdym z ponad 300 powiatów, czyli bliżej sądów rejonowych i bliżej obywatela. Nie będzie żadnej machiny biurokratycznej, nasz projekt - zgodnie z zasadą taniego państwa - będzie 5 razy tańszy niż projekt SLD - zapewnił.

W myśl tej ustawy, Krajowa Rada Pomocy Prawnej przy ministrze sprawiedliwości rozpisywałaby konkurs na świadczenie pomocy prawnej w powiatach. Mogliby do niego stanąć absolwenci prawa, adwokaci, radcowie prawni, akademickie poradnie prawne, organizacje działające na rzecz praworządności (np. Helsińska Fundacja Praw Człowieka) oraz jednostki samorządu terytorialnego. Konkursy wygrywałyby najatrakcyjniejsze oferty.

Porady dotyczyłyby: informowania się w sprawach karnych, cywilnych, administracyjnych, z zakresu prawa rodzinnego, prawa pracy czy ubezpieczeń. Udzielający porad wskazywaliby odpowiednie podmioty czy organy, do których obywatel musi się zwrócić aby załatwić daną sprawę, pomagaliby też napisać pozew do sądu czy wniosek o ustanowienie prawnika z urzędu. Ziobro dodał, że resort zastanawia się też nad zmianą przepisów o obrońcach i pełnomocnikach z urzędu, którzy występują przed sądem.

Resort zakłada, że w ciągu roku liczba udzielonych porad może w skali kraju wynieść 300 tysięcy.

Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego ma zaś według Ziobry polepszyć sytuację prawną obywatela przed sądem w sprawach dotyczących sporu o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny.

Chcemy zagwarantować ofiarom takich zdarzeń łatwiejszy dostęp do środków finansowych, by mogli leczyć doznany uszczerbek na zdrowiu i otrzymywać stałą pomoc. Liczymy też, że to zmobilizuje duże firmy ubezpieczeniowe, by rzetelnie wywiązywały się ze zobowiązań wobec pokrzywdzonych - mówił Ziobro. Apelował do opozycji, by poparła te projekty i uznała je za racjonalne oraz była ponad animozjami politycznymi.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)