Ziobro: oczyścić polską piłkę z korupcji
Zbigniew Ziobro zaapelował do działaczy sportowych o ujawnianie działań korupcyjnych. Minister sprawiedliwości spotkał się z dziennikarzami na konferencji poświęconej korupcji w polskiej piłce nożnej.
28.06.2006 | aktual.: 28.06.2006 16:52
Ziobro wyraził zaniepokojenie sytuacją w Polskim Związku Piłki Nożnej. Zwrócił uwagę, że niepokojąca jest sytuacja, gdy wiceszef prezydium zarządu PZPN krytykuje działania wymiaru sprawiedliwości wobec skorumpowanych sędziów i działaczy.
Min. sprawidliwości zwrócił uwagę, że zachodzi tu ewidentna kolizja interesów. Ziobro, występując na konferencji prasowej, zapowiedział wzmożenie starań o oczyszczenie polskiej piłki nożnej z ludzi skorumpowanych i nieuczciwych. Zapewnił, że będzie zachęcał premiera i ministra sportu do podjęcia zdecydowanych działań.
Zbigniew Ziobro zaapelował do działaczy sportowych o ujawnianie działań korupcyjnych. Minister powiedział, że działacze sportowi, sędziowie i piłkarze, którzy brali łapówki i zgłoszą się sami do prokuratury, zostaną łagodniej potraktowani przez wymiar sprawiedliwości. Dodał, że osoby, które dawały łapówki, są według ustawy o walce z korupcją właściwie bezkarne.
Mieczysław Śledź z wrocławskiej prokuratury - występując na tej samej konferencji prasowej - wyjaśnił, że od majowych zatrzymań w PZPN do teraz trwały analizy dokumentów. Oświadczył, że sprawa dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej ustawiającej wyniki meczów. Prokurator dodał, że grupa wytworzyła mechanizm przymuszania sędziów do uczestnictwa w tym procederze i sędziowania meczów zgodnie z interesami grupy. Poinformował też, że śledztwo posuwa się naprzód i sprawa ma charakter rozwojowy.
Rano wrocławski sąd aresztował na trzy miesiące byłego znanego działacza sportowego Ryszarda F., zatrzymanego w związku ze śledztwem w sprawie korupcji w polskiej piłce nożnej. Policja zatrzymała także cztery inne osoby związane z ustawianiem meczów piłkarskich. Prokuratura Krajowa podała, że są to aktualni, aktywni działacze i sędziowie. Zgromadzone materiały dowodzą, że grupa działała od roku 2000.
Prokurator Krajowy Janusz Kaczmarek poinformował, że w sprawie korupcji w polskiej piłce nożnej prowadzonych jest jeszcze kilka innych śledztw. Podkreślił, że korupcyjny układ we Wrocławiu okazał się tak rozgałęziony, że nadzór nad śledztwem objęło Biuro Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej.