Ziobro chce prywatnych więzień
Nowe zakłady karne w Polsce mogą być budowane we współpracy sektora publicznego z kapitałem prywatnym w oparciu o wzory brytyjskiego PPP (public-private partnership). Takie więzienia mogłyby być też administrowane przez prywatną firmę na określony czas - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który w Londynie przebywał z trzydniową wizytą oficjalną.
27.04.2006 | aktual.: 27.04.2006 09:38
Są różne formuły partnerstwa sektora publicznego z prywatnym. Jedną z nich jest np. odpłatne użytkowanie przez rząd zakładu karnego wybudowanego z funduszy prywatnych jako inwestycja. Inną odpłatne administrowanie zakładu karnego przez firmę prywatną, która wybudowała go przez określony z góry czas np. 25 lat. Po upływie tego okresu zakład wracałby pod administrację rządu - dodał.
Ziobro zastrzegł, iż "podmiot administrujący zakładem karnym byłby pod stałym nadzorem i kontrolą rządu" i że program PPP w systemie penitencjarnym musiałby zostać omówiony i zaaprobowany na szczeblu rządowym.
Program PPP stosowany jest w Wlk. Brytanii m. in. w sektorach służby zdrowia, transportu i więziennictwa, ale krytykowany jest m. in. przez związki zawodowe. Z punktu widzenia finansów publicznych oznacza, iż duża inwestycja nie obciąża budżetu jednorazowo, lecz jest rozpisana w dłuższym czasie.
Minister Ziobro zapoznał się także z brytyjskimi doświadczeniami w zakresie tzw. elektronicznego obrączkowania, którym objęci są więźniowie warunkowo zwalniani przed upływem okresu odbywania kary, ale każdy ich ruch jest elektronicznie monitorowany:
Spotkania dotyczące elektronicznego monitoringu utwierdziły nas w przekonaniu, iż system ten należy w Polsce wprowadzić, oczywiście ucząc się na błędach Brytyjczyków - podkreślił.
Innym tematem wizyty polskiego ministra i delegacji resortu były brytyjskie doświadczenia z informatyzacją wymiaru sprawiedliwości. Już podjąłem decyzję o tym, że do końca roku informatyzacja obejmie sądy gospodarcze. Chcemy też wprowadzić innowacje techniczne wykorzystujące doświadczenia brytyjskie np. polegające na porządkowaniu materiału dowodowego przy pomocy odpowiedniego programu komputerowego, co ułatwiałoby sędziemu sporządzenie uzasadnienienia i skrócenie postępowania - zauważył.
W rozmowach z Brytyjczykami omawiano też sposoby prewencji i zwalczania chuligańskich wybryków na meczach piłkarskich.
Minister Ziobro został przyjęty przez szefa brytyjskiego MSW Charlesa Clarke'a, Lorda Chancellora Falconera (odpowiednik ministerstwa sprawiedliwości w Polsce, ale faktycznie pierwszego prawnika w państwie) i Lorda Goldsmith'a (odpowiednik Prokuratora Generalnego, ale także doradcy prawnego rządu).