Zimowy horror na niemieckich autostradach
Do licznych wypadków doszło w nocy z poniedziałku na wtorek na oblodzonych drogach w Niemczech. Zginęła jedna osoba, przez wiele godzin zablokowane były niektóre autostrady.
12.01.2010 | aktual.: 12.01.2010 10:38
We wtorek do normy wróciła sytuacja na północy Niemiec. W weekend obfite opady śniegu sparaliżowały ten region.
Utrudnienia wystąpiły w nocy na A7 w okolicach Neumuenster w Szlezwiku-Holsztynie, gdzie zderzyły się trzy pojazdy. W policyjny samochód patrolowy, który zabezpieczał miejsce wypadku, uderzył samochód dostawczy i zepchnął go do rowu. Uprzątnięcie miejsca wypadku zajęło drogowcom kilka godzin.
Jak podała agencja dpa, na A2 w regionie Hanoweru przewróciła się ciężarówka, która wpadła w poślizg. Doszło do karambolu, który blokował autostradę.
Trasa A19 Rostock-Berlin w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, zamknięta z powodu oblodzenia została odblokowana w poniedziałek wieczorem. We wtorek nad ranem otwarto także autostradę A20 na odcinku między Guetzkow i Greifswaldem. Przez całą noc pługi śnieżne usuwały zaspy, które zablokowały trasę.
O ofierze śmiertelnej poinformowała policja w Nadrenii Północnej-Westfalii. 22-letni mężczyzna zginął w wypadku na drodze B1.
Tymczasem urzędnicy czterech dzielnic czeskiej Pragi od rana sprzątają śnieg z ulic. Zadecydował o tym sztab kryzysowy stolicy. O ósmej rano do tysiąca stu robotników ze służb komunalnych dołączyło 750 urzędników z centralnych dzielnic czeskiej stolicy. Będą usuwać śnieg z przejść dla pieszych oraz ze zwrotnic tramwajowych. Biurka, komputery i długopisy wymienili na miotły i łopaty też pracownicy Magistratu stolicy, funkcjonariusze Straży Miejskiej i miejskiego przedsiębiorstwa komunikacyjnego.
Wiceprezydent Pragi Rudolf Blażek zapowiedział, że urzędnicy powrócą do odśnieżania ulic pojutrze, jeśli będzie taka potrzeba. Tej zimy leży na ulicach stolicy Czech najwięcej śniegu i lodu od 17 lat.
Na szczęście w Czechach powoli ustają opady śniegu. Meteorolodzy jednak zapowiadają spadek temperatury nawet do minus 16 stopni. Według tutejszych służb drogowych i policji, kierowcy nadal powinni korzystać z dróg przy zachowaniu wyjątkowej ostrożności.
Główne szlaki komunikacyjne prowadzące z Polski na południe i zachód Europy są przejezdne, choć śliskie. Zwłaszcza nawierzchnia autostrad D1, D8 i D11, czyli autostrady Ostrawa - Praga, Praga-Drezno i Praga - Hradec Kralove.
Sytuację może skomplikować także niedostateczna widoczność z powodu mgły. Zjawisko występuje przede wszystkim wokół Pragi, Pilzna i na południu kraju. Właśnie w tych regionach doszło z powodu mgły do wielu wypadków.
Na Ukrainie ciężka zima zmusiła władze do zamknięcia 3 lotnisk - w Tarnopolu i Czerniowcach na zachodniej Ukrainie oraz w Sumach we wschodniej części kraju. Główne drogi krajowe są przejezdne. Z kolei port morski w Biełgorodzie Dniestrowskim pod Odessą ograniczył swoją działalność w związku z oblodzeniem.
W 126 miejscowościach, głównie w okolicach Żytomierza, nie ma prądu. Pozbawieni światła są też mieszkańcy wsi w obwodach równeńskim, kijowskim, czernichowskim i wołyńskim. Są tam także problemy z liniami telefonicznymi.
Wczoraj z powodu trudnych warunków atmosferycznych skasowano 355 rejsów autobusowych w obwodzie donieckim na wschodzie kraju.