Trwa ładowanie...
d3852i0
IAR

Ziemia bombardowana materią ze Słońca; co nam grozi?

Słońce zwiększa swoją aktywność. Zdaniem specjalistów jesteśmy w przededniu dużych wybuchów na Słońcu. Wyrzucana z powierzchni Słońca w przestrzeń kosmiczną materia może trafić także w pole magnetyczne naszej planety, powodując burze magnetyczne. To z kolei może zakłócić pracę linii elektroenergetycznych i urządzeń nawigacyjnych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ziemia bombardowana materią ze Słońca; co nam grozi?
(AFP)
d3852i0

Za kilka, kilkanaście dni?

Jak podkreśla profesor Iwona Stanisławska z Centrum Badań Kosmicznych PAN, silnych wybuchów na słońcu możemy spodziewać się już w najbliższym czasie. Jej zdaniem, za kilka, lub kilkanaście dni może się pojawić centrum aktywne na Słońcu, które spowoduje wybuchy. Profesor Stanisławska zaznacza, że aktywność Słońca rośnie, jego maksimum spodziewane jest na przełom 2012 i 2013 roku, ale jak dodaje silne wybuchy mogą nastąpić wcześniej.

Wybuchy na Słońcu mogą zaburzyć pracę w radiokomunikacji i nawigacji satelitarnej, zaznacza profesor Stanisławska. Jak dodaje, aktywność Słońca powoduje zaburzenia w jonosferze, a to zmniejsza dokładność satelitarnych systemów nawigacyjnych, w tym GPS. Ten właśnie system nawigacji, jak podkreśla Iwona Stanisławska, działa na takich samych częstotliwościach, na jakich promieniuje Słońce.

d3852i0

Zgubny wpływ indukcji

Burze słoneczne mogą wpłynąć na pole magnetyczne ziemi. A to z kolei, jak wyjaśnia profesor Stanisławska, może mieć znaczenie dla pracy linii elektroenergetycznych. Zmiany elektromagnetyczne są niebezpieczne dla wszystkich bardzo długich kawałków metalu - wyjaśnia profesor Stanisławska.

Jak zaznacza w bardzo długich przewodnikach mogą indukować się dodatkowe prądy, a wtedy uszkodzeniu mogą ulec między innymi transformatory.

"Blackout" w Kanadzie - z powodu burzy magnetycznej

Podczas ostatniego okresu aktywności Słońca w 1989 roku, silna burza magnetyczna spowodowała wielką awarię linii przesyłowych w Kanadzie. Prądu pozbawionych wtedy zostało około 6 milionów mieszkańców.

d3852i0

Jerzy Dudzik z Polskich Sieci Elektroenergetycznych wyjaśnia, że w razie silnej burzy słonecznej możliwe jest wyłączenie części systemu, po to by uniknąć dużej awarii. Ale jak dodaje, w Polsce na razie to tylko teoretyczna możliwość. Jak dodaje, w razie potwierdzonych prognoz, że na jakimś obszarze nastąpi zjawisko indukowania się prądów geomagnetycznych, to możliwe jest wprowadzenie pewnych ograniczeń w przesyle prądu. Jerzy Dudzik zaznacza jednak, że to wciąż tylko sfera przypuszczeń.

Brytyjskie Ministerstwo ds. Spraw Energii opracowuje plan na wypadek dotarcia do Ziemi spodziewanej w ciągu najbliższych lat niezwykle silnej burzy magnetycznej. Resort myśli między innymi o kontrolowanym wyłączaniu sieci wysokiego napięcia. Spowoduje to okresowe przerwy w dostawach energii. Brytyjczycy i Amerykanie pracują też nad wczesnym systemem ostrzegania o nadejściu takiej burzy.

d3852i0

Podziel się opinią

Share

d3852i0

d3852i0
Więcej tematów