PolskaZgodę na leczenie za granicą wyda prezes NFZ

Zgodę na leczenie za granicą wyda prezes NFZ

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia. Celem zmiany jest dostosowanie naszego prawa do przepisów unijnych w zakresie rozliczeń między państwami członkowskimi świadczeń zdrowotnych udzielanych obywatelom Unii.

Unijne przepisy dają prawo do bezpłatnego leczenia w Unii na podstawie druku E111 podróżnym z innych państw członkowskich, pod warunkiem że leczenie jest niezbędne i że choroba wystąpiła nagle. Zaplanowane leczenie za granicą wymaga uzyskania przez pacjenta zgody własnej instytucji ubezpieczeniowej na podstawie druku E112. Projekt nowelizacji przyznaje prawo wydania zgody na planowe leczenie poza granicami Polski prezesowi Funduszu.

Rząd postanowił, że NFZ będzie pokrywał koszty leczenia ubezpieczonego w ramach koordynacji także poza granicami kraju (np. w przypadku, kiedy turysta będzie musiał skorzystać z opieki medycznej, przebywając na terenie któregoś z państw członkowskich). Prezes Funduszu będzie mógł wydać zgodę na planowe badania lub leczenie w innym kraju np. w sytuacji, kiedy kolejka na takie leczenie czy badanie jest w Polsce za długa. Na mocy nowelizacji minister zdrowia określi sposoby i kryteria ustalania dopuszczalnego czasu oczekiwania na wybrane świadczenia zdrowotne.

Nowelizacja przewiduje, że NFZ będzie wydawał poświadczenia, które - jak głosi komunikat Centrum Informacyjnego Rządu - "umożliwią świadczeniodawcy orientację, jakiego rodzaju świadczeń może udzielać w ramach systemu koordynacji, co w praktyce oznacza, za jakie świadczenie może uzyskać wynagrodzenie od NFZ". Wzór poświadczenia o prawie do świadczeń zdrowotnych określi w rozporządzeniu minister zdrowia.

Fundusz szacuje, że na rozliczenia z Unią potrzebuje kwoty około 200 mln zł. Na rozliczenia międzynarodowe za świadczenia zdrowotne w 1998 roku kraje Unii Europejskiej wydawały w przeliczeniu na jednego obywatela średnio 1,99 euro (najmniej Wielka Brytania - 0,36 euro; najwięcej Luksemburg - 116 euro).

Także minister zdrowia będzie miał prawo wydawania zgody na leczenie poza granicami Polski, ale jedynie w przypadku, kiedy jest ono niedostępne w Polsce. Minister będzie zobowiązany kierować się przy tym kryterium niezbędności udzielenia takiego świadczenia w celu ratowania życia i zdrowia ubezpieczonego oraz opinią krajowego konsultanta właściwego w danej dziedzinie medycyny. Koszty leczenia w takim przypadku będzie pokrywać budżet państwa do wysokości ustalonej w ustawie budżetowej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)