Zgłoś przestępstwo sms-em
System umożliwiający przyjmowanie sms-ów z informacjami o przestępstwach uruchomiła we wtorek bydgoska policja. Instalacja ułatwi kontakt z policją osobom głuchoniemym.
25.04.2006 | aktual.: 25.04.2006 16:52
Wiadomości sms odbierane są przez oficera dyżurnego komendy miejskiej policji, który w odpowiedzi na otrzymaną informację podejmuje stosowne działania. Po odebraniu wiadomości system automatycznie potwierdza przyjęcie zgłoszenia i odsyła odpowiednią wiadomość zwrotną - wyjaśnił rzecznik kujawsko-pomorskiej policji Jacek Krawczyk.
W bydgoskiej komendzie zainstalowano oprogramowanie do zarządzania nadsyłanymi wiadomościami. Pozwala ono na stworzenie bazy danych wszystkich osób głuchoniemych w celu łatwiejszej identyfikacji osób wysyłających zgłoszenie.
Z możliwości przesłania informacji do policji mogą jednak korzystać wszystkie osoby, które są świadkiem jakiegoś zdarzenia i nie chcą lub nie mogą z różnych powodów w danej chwili rozmawiać przez telefon albo obawiają się reakcji ze strony obserwowanych przestępców. Napisanie wiadomości sms zapewnia większą dyskrecję, niż zgłoszenie w tradycyjny sposób - zaznaczył rzecznik.
System umożliwia przyjmowanie wielu wiadomości sms jednocześnie. Pojawienie się nowej wiadomości sygnalizowane jest w sposób graficzny na ekranach komputerów dyspozytorów oraz sygnałem dźwiękowym, a dodatkowo wiadomość może być przekierowana na telefon komórkowy oficera dyżurnego.
Przychodzące wiadomości mogą być identyfikowane według numeru telefonu osoby wysyłającej. Dzięki temu istnieje możliwość podjęcia ewentualnych działań wobec osób wysyłających, na przykład, żartobliwe sms-y - dodał Krawczyk.
Możliwość zgłaszania na policję informacji o przestępstwach za pośrednictwem sms-ów na początku 2005 r. wprowadzono w Komendzie Miejskiej Policji w Olsztynie; była to pierwsza jednostka w kraju, gdzie zastosowano takie rozwiązanie. Możliwość kontaktowania się z policją tą metodą wprowadzono także w Kaliszu i Legnicy.