PolskaZeszyt sztuki wojennej Piasta odnaleziony

Zeszyt sztuki wojennej Piasta odnaleziony

Znajdujący się w zbiorach Muzeum Piastów
Śląskich w Brzegu (Opolskie) siedemnastowieczny zeszyt do nauki
geometrii jednego z Piastów okazał się ręcznie pisanym
podręcznikiem sztuki wojennej. Zdaniem dyrektora muzeum, odkrycie
jest sensacją na skalę europejską.

"Jest to jedna z nielicznych rzeczy związanych z konkretnym Piastem - nie jest anonimowa" - powiedział dyrektor brzeskiego muzeum Paweł Kozerski. "Dla nas, historyków, jest to rzecz bezcenna" - dodał.

Datowany na rok 1609 brulion, oprawiony w skórę i zapisany gęsim piórem, był własnością księcia legnicko-brzeskiego Jana Chrystiana. Świadczy o tym podpis księcia na wewnętrznej stronie okładki i napis "manu propria" (łac. "własnoręcznie"). Początkowo sądzono, że zeszyt służył młodemu księciu do nauki geometrii, jednak po dokładniejszym badaniu okazało się, że rysunki i obliczenia mają charakter wojskowy.

"Są w nim zawarte podstawowe informacje na temat ustawienia i kierowania oddziałami wojskowymi, łącznie z informacjami o tym, ilu żołnierzy należy rozstawić na konkretnym odcinku terenu" - powiedział Kozerski.

Zeszyt jest z czerpanego papieru, ma 160 stron, z czego zapisanych jest ponad 60. Zapiski, które początkowo uważano za rysunki i notatki z geometrii, okazały się obliczeniami toru lotu pocisków. Fakt, że brulion jest XVII-wiecznym odpowiednikiem "zeszytu do przysposobienia obronnego", wyszło na jaw przypadkiem, kiedy dyrektor muzeum pokazał go naukowcom z Politechniki Śląskiej.

Notatki księcia zostały zeskanowane i będą dalej badane. "Specjaliści od historii wojskowości ocenią, czy nie jest to unikat w tej dziedzinie" - podkreślił Kozerski.

Znalezisko jest przechowywane w skarbczyku szafy pancernej brzeskiego muzeum.

"Wartość naukową odkrycia ocenią fachowcy. Ja osobiście nie spotkałem się jeszcze z czymś podobnym" - podsumował dyrektor.(iza)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)