Zerwane dachy, zalane ulice - wichury nad Polską
Zerwane linie energetyczne, uszkodzone dachy domów, przewrócone drzewa oraz zalane drogi, ulice i piwnice - to skutki gwałtownych nawałnic, które przeszły nad Polską. Dwie osoby zostały ranne.
Uszkodzone domy na Opolszczyźnie
Burza z gradem, jaka przeszła nad częścią powiatu brzeskiego uszkodziła prawie 90 dachów. Na miejscu wciąż pracują strażacy, którzy przykrywają budynki plandekami i folią budowlaną. Trwa szacowanie strat.
- W samych Czepielowicach mamy zinwentaryzowane 53 uszkodzone dachy, z czego 10 to są poważne uszkodzenia. Najgorzej zniosły grad przedwojenne budynki ze starą dachówką - powiedział bryg. Adam Janiuk, rzecznik opolskiego komendanta straży pożarnej.
Dodał, że grad w Czepielowcach miał wielkość owoców cytryny, rozbijał dachówki, uszkadzał ściany budynków i samochody. - Jest dużo uszkodzonych aut, nie tylko z powybijanymi szybami, ale także z wgłębieniami w karoseriach - relacjonował strażak.
Od poniedziałkowego wieczora w miejscowościach, przez które przeszła nawałnica pracowało ponad 130 strażaków, którzy mieli do dyspozycji 8 podnośników i wozów z drabinami. - Część zastępów została już odwołana, ale wciąż pracujemy. Plandeki do zabezpieczania dziur w dachach przyjeżdżają z całej Opolszczyzny, mamy też pomoc z woj. łódzkiego - zaznaczył Janiuk.
Poszkodowane miejscowości odwiedzili we wtorek marszałek województwa i wojewoda opolski, który uruchomił pieniądze z rezerwy celowej na zakup plandek do przykrywania uszkodzonych dachów. Przekazanie dodatkowych pieniędzy dla gmin zapowiedział też marszałek Opolszczyzny.
Nawałnica nad Wielkopolską
Burza przeszła także nad zachodnią częścią kraju. Jak poinformował oficer dyżurny wielkopolskiej straży, z powodu zerwania łączności nie jest możliwe podanie konkretnych informacji z jednostek terenowych. Wiadomo jedynie, że strażacy interweniują w około 170 zdarzeniach, m.in. w Kaliszu, Ostrzeszowie, Ostrowie Wielkopolskim, Kępnie.
Trudności w Ostrowie Wielkopolskim mają kierowcy samochodów osobowych podróżujący drogą krajową nr 25. Pod wiaduktem zebrała się tam woda, którą mogą pokonać jedynie ciężarówki.
Jak poinformował dyżurny wielkopolskiej straży, w akcjach ratowniczych biorą udział także jednostki z województw dolnośląskiego i opolskiego.
Przez co najmniej tydzień będą usuwane szkody na terenie zabytkowego parku-arboretum Ośrodka Kultury Leśnej (OKL) w Gołuchowie. Według jego dyrekcji są to największe zniszczenia od 1997 r. Wiadomo już, że zniszczonych zostało kilkadziesiąt ponadstuletnich drzew, m.in. daglezji i świerków w samym parku oraz pobliskiej zagrodzie żubrów.
Spadające konary uszkodziły przepusty na rowach, barierki na mostkach i wiele ławek. Woda wypłukała nawierzchnie zbudowanych niedawno ścieżek. Wichura uszkodziła także dach znajdującej się w zabytkowym budynku kawiarni i rozerwała siatki. "Straty są bardzo duże" - powiedział Czołnik.
Nawałnica powaliła kilka starych drzew na terenie skansenu okalającego rodzinny dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie - poinformował PAP dyrektor Muzeum Okręgowego w Kaliszu Jerzy Splitt. Dodał, że drzewa i spadające konary uszkodziły oborę oraz dachy innych zabytkowych obiektów.
W Pałacu Lipskich w Lewkowie silny wiatr powalił trzy ponadstuletnie drzewa. Podobne szkody nawałnica wyrządziła w parku w Kaliszu - jednym z najstarszych w kraju.
Dwie ranne rowerzystki
Na skutek nawałnicy, jaka przetoczyła się nad województwem łódzkim ranne zostały dwie rowerzystki, na które spadł konar drzewa. Tu najgorsza sytuacja jest w powiecie sieradzkim, gdzie wiatr zerwał 12 dachów.
Ponad 820 interwencji po burzach
Ponad 820 interwencji odnotowali strażacy na skutek burz i towarzyszących im silnych opadów deszczu i gradu oraz silnego wiatru. Strażacy interweniowali w woj. wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, dolnośląskim, opolskim i łódzkim.
Najwięcej interwencji - prawie 370 - strażacy odnotowali w województwie wielkopolskim, gdzie uszkodzonych lub zerwanych zostało prawie 160 dachów budynków mieszkalnych i gospodarczych. Najwięcej w powiecie kaliskim (40) oraz w powiecie kępińskim (23). Interwencje strażaków dotyczyły przede wszystkim setek powalonych drzew, które tarasowały wiele dróg lokalnych.
Na drugim miejscu pod względem liczby interwencji strażaków (240) znalazło się województwo kujawsko-pomorskie. Wiele miejscowości pozbawionych jest tam energii elektrycznej. - W miejscowości Skudzawy Nowe strażacy, wykorzystując agregat prądotwórczy, zasilają działanie pompy infuzyjnej siedmiomiesięcznego dziecka. To taka spektakularna akcja, którą prowadzimy - powiedział rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.
Dolnośląskie: powalone drzewa, zalane piwnice
W województwie dolnośląskim strażacy wzywani byli głównie do usuwania powalonych drzew i wypompowywania wody z zalanych piwnic.
Wiele interwencji odnotowali też strażacy w województwie opolskim, a szczególnie w powiecie brzeskim, gdzie m.in. w miejscowości Czepielowice w wyniku opadów gradu wielkości kurzych jaj zniszczonych zostało ponad 60 dachów budynków mieszkalnych i gospodarczych.
W województwie łódzkim najbardziej ucierpiały powiaty: wieruszowski, sieradzki, a także łęczycki. - W miejscowości Kowalówka, to jest powiat wieruszowski, ranne zostały dwie kobiety, które zostały przewiezione do szpitala. To rowerzystki, które zostały uderzone w czasie burzy konarem drzewa - poinformował Frątczak.
Jak zaznaczył, bilans nie jest jeszcze ostateczny.