PolskaZepsute komputery i lodówki niebezpieczne dla środowiska

Zepsute komputery i lodówki niebezpieczne dla środowiska

Odpady elektroniczne, takie jak zepsute
komputery czy stare lodówki, są groźne dla środowiska. Debata na
temat utylizacji tego typu śmieci odbędzie się w środę w Warszawie
- poinformowała redaktor naczelna elektronicznego miesięcznika
"Ekopartner" Agnieszka Oleszkiewicz.

Spotkanie w ramach akcji "3xE Europa-Ekologia-Edukacja", trwającej od września 2004 do czerwca 2005 r., zorganizował miesięcznik "Ekopartner". Celem akcji jest edukacja ekologiczna i popularyzacja postaw aktywnego działania na rzecz środowiska.

Środowa debata będzie poświęcona zagrożeniom, jakie odpady elektroniczne stwarzają dla środowiska naturalnego. Będzie też mowa o sposobach ich utylizacji i przepisach prawnych, które regulują tę kwestię w Unii Europejskiej.

Odpady elektryczne i elektroniczne często dzieli się na 3 grupy. Pierwszą są tzw. produkty białe, czyli sprzęt AGD. Druga to sprzęt RTV, czyli tzw. produkty brązowe. Trzecią grupą są "produkty szare", czyli urządzenia biurowe i inne elektroniczne, jak np. telefony komórkowe, faksy, komputery, kopiarki, aparaty cyfrowe itp.

Urządzenia elektryczne utylizuje się na różne sposoby. Można odzyskać całe urządzenie, naprawić je i powtórnie sprzedać, rozebrać i wykorzystać sprawne części lub też rozmontować całkowicie, przetworzyć wszystkie elementy i zużyć ponownie jako surowiec.

Przetwarzanie urządzeń jest skomplikowane, ponieważ zbudowane są one z materiałów różnego typu, np. telewizor może być zrobiony z tworzyw sztucznych, szkła i kilku rodzajów metalu. Zanim zacznie się recycling, trzeba te materiały od siebie oddzielić.

Innym problemem są zawarte w urządzeniach mechanicznych szkodliwe chemikalia, np. gaz chłodzący w lodówkach czy zamrażarkach. Przed przetworzeniem części lodówki trzeba unieszkodliwić gaz.

W naszym kraju nie ma jeszcze odpowiedniej infrastruktury, która pozwoliłaby utylizować większość wyrzucanych obecnie na wysypiska zużytych urządzeń elektronicznych.

W Polsce, według danych miesięcznika "Ekopartner", są 54 kompostownie odpadów, 52 sortownie odpadów i 20 innych instalacji do unieszkodliwiania odpadów, w tym spalarnia i instalacja do termicznego unieszkodliwiania odpadów.

Działają również przedsiębiorstwa, zajmujące się przetwarzaniem zużytych opakowań. Przetwórstwo stłuczki szklanej prowadzi 14 hut szkła, przerobem makulatury z opakowań papierowych i tektury zajmuje się 7 zakładów papierniczych, złom stalowy przerabia 7 hut, a odpady aluminiowe przetwarzają dwa zakłady. Przerabianiem odpadów z tworzyw sztucznych zajmuje się ok. 200 przedsiębiorstw.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)