Polska potwierdza. Komunikat Dudy i Zełenskiego po rozmowie
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą. Prezydenci obu krajów wydali krótkie oświadczenia. "Jesteśmy zjednoczeni w imię sprawiedliwego pokoju!" - napisał Andrzej Duda.
"Rozmawiałem z prezydentem RP Andrzejem Dudą i podziękowałem mu za niezachwiane poparcie dla Formuły Pokojowej i potwierdzenie jego obecności na Szczycie Pokojowym w Szwajcarii. Omówiliśmy kroki mające na celu zapewnienie jak najszerszego udziału krajów Globalnego Południa. Jedynym niezawodnym pokojem jest pokój oparty na sprawiedliwych warunkach. Nasz Szczyt Pokojowy stanowi najlepszą okazję, aby to osiągnąć" - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Kilka minut później komunikat w podobnym tonie opublikował prezydent Andrzej Duda.
"Dzisiaj rozmawiałem telefonicznie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. W trakcie rozmowy zadeklarowałem swój udział w zbliżającym się szczycie pokojowym w Szwajcarii. Jesteśmy zjednoczeni w imię sprawiedliwego pokoju!" - podkreślił prezydent Duda.
Szczyt pokojowy w Szwajcarii
Szwajcaria zaprosiła ponad 160 państw do udziału w zaplanowanej na 15-16 czerwca konferencji na rzecz pokoju w Ukrainie. "Na razie nie zaproszono Rosji, która nie chce uczestniczyć w tym etapie rozmów, ale Moskwa musi zostać włączona w ten proces" - napisał szwajcarski rząd w czwartkowym komunikacie.
Rosja wielokrotnie informowała, że nie chce uczestniczyć w tym pierwszym spotkaniu, dlatego mimo otwartości szwajcarskiego rządu nie została zaproszona - zaznaczono w komunikacie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rosyjska łódź trafiona na Krymie. Nagranie z momentu ataku
"Celem tego szczytu jest rozpoczęcie procesu pokojowego. Szwajcaria jest przekonana, że Rosja musi być włączona w ten proces. Proces pokojowy bez udziału Rosji jest niewyobrażalny" - podkreślił szwajcarski rząd.
Szczyt w Buergenstocku organizowany jest na prośbę Ukrainy i będzie opierał się na prowadzonych w ostatnim czasie dyskusjach dotyczących zwłaszcza ukraińskiej propozycji pokojowej, jak i innych projektów, które biorą pod uwagę Kartę Narodów Zjednoczonych i podstawowe zasady prawa międzynarodowego - zaznaczono w zapowiedzi wydarzenia.
Przeczytaj także: