Trwa ładowanie...
ycipk-48m3ks

Zebrali ponad 45 tys. zniczy na lwowskie cmentarze

Ponad 45 tys. zniczy, które zebrano głównie na Podkarpaciu, jest już we Lwowie. Przed Wszystkimi Świętymi dotrze tam jeszcze kilkanaście tysięcy - poinformowała w poniedziałek jedna z koordynatorek akcji "Światełko pamięci", Beata Wolańska z TVP w Rzeszowie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zebrali ponad 45 tys. zniczy na lwowskie cmentarze
(PAP, Fot: Darek Delmanowicz)
ycipk-48m3ks

Znicze zapłoną na cmentarzach Łyczakowskim i Janowskim we Lwowie.

- W październiku w siedzibie oddziału Telewizji Polskiej w Rzeszowie oraz kilkunastu miastach regionu zbierano znicze, które zapłoną na lwowskich cmentarzach. Niektórzy ofiarowali też pieniądze z przeznaczeniem na zakup zniczy - powiedziała Wolańska.

Akcja "Światełko pamięci" jest wspólnym przedsięwzięciem konsulatu RP we Lwowie, Polskiego Radia Lwów oraz Telewizji Rzeszów. W akcję włącza się młodzież szkolna, studenci, stowarzyszenia Kresowian i harcerze.

ycipk-48m3ks

Wolańska przypomniała, że na "Ukrainie nie ma zwyczaju zapalania świec na grobach 1 listopada, dlatego na Łyczakowie czy na Cmentarzu Janowskim, gdzie spoczywa kilkadziesiąt tysięcy zmarłych, jeszcze kilka lat temu tylko na nielicznych polskich grobach paliły się świece".

Ideą zbiórki zorganizowanej po raz pierwszy w 2005 roku z inicjatywy dziennikarzy Radia Lwów było "rozświetlenie" Cmentarza Łyczakowskiego, na którym spoczywa wielu znanych Polaków. Są wśród nich Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, Artur Grottger, Seweryn Goszczyński, Kazimierz Bartel.

Od dwóch latach znicze płoną także na Cmentarzu Janowskim. - Dzięki akcji Polacy ze Lwowa mogą zapalić znicze na wszystkich polskich grobach, także tych zapomnianych i bezimiennych. Znicze zapłoną też na mogiłach Ukraińców, Rosjan i Ormian pochowanych na obu nekropoliach - zaznaczyła Wolańska.

Cmentarz Łyczakowski został założony w 1786 roku. Jest jednym z najstarszych istniejących do dziś cmentarzy w Europie. Z kolei Cmentarz Janowski założono w 1883r.

ycipk-48m3ks
Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-48m3ks

ycipk-48m3ks
ycipk-48m3ks