Trwa ładowanie...
dk22icm

Ze zwiększenia liczby województw wyniknęłyby same straty

• Ze zwiększenia liczby województw wyniknęłyby same straty - przekonuje prof. Grzegorz Gorzelak
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ze zwiększenia liczby województw wyniknęłyby same straty
(Wikipedia)
dk22icm

- Zapomnijmy więc w imię racjonalności o częstochowskim, koszalińskim, toruńskim czy jakimkolwiek innym nowym, małym województwie - tłumaczy ekonomista, prof. Grzegorz Gorzelak - dyrektor Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych (EUROREG) Uniwersytetu Warszawskiego.

Profesor Gorzelak odnosi się m.in. do propozycji wydzielenia Warszawy z województwa mazowieckiego, podkreślając, że korzyści dla pozawarszawskiego obszaru obecnego województwa po podziale są iluzoryczne i wynikają z przywiązania do mitów o zbawiennej roli środków unijnych.

- Szkody są wyraźne i skoncentrowane poza Warszawą, bo bez administracyjnych związków z regionem doskonale sobie ona poradzi, o czym świadczą badania, które prowadziliśmy jakiś czas temu, i obiektywne mechanizmy rozwoju metropolii - pisze na łamach "GW" Grzegorz Gorzelak.

- Bilans ten powinien być przestrogą dla tych, którzy upatrują wzrostu politycznego poparcia dla tej chybionej koncepcji. Mogą się oni srodze pomylić i politycznie przegrać - ostrzega profesor Gorzelak.

dk22icm

Podziel się opinią

Share
dk22icm
dk22icm
Więcej tematów