Trwa ładowanie...
d3sca1l
08-03-2006 07:38

Zdolni i sfrustrowani uciekają z Polski


"Rzeczpospolita" wraca do kwestii wyjazdu do pracy na Zachodzie najcenniejszych lekarzy. W dzienniku czytamy, że za granicę wyjeżdżają głównie specjaliści koło czterdziestki oraz zupełnie młodzi medycy.

d3sca1l
d3sca1l

Emigracja lekarzy nie jest masowa. Do tej pory wyjechało trzy procent praktykujących medyków. Dziennik podkreśla jednak, że za granicę jadą lekarze, którzy są najcenniejsi dla systemu ochrony zdrowia i pacjentów - specjaliści w pełni rozwoju zawodowego.

Najczęściej wyjeżdżają anestezjolodzy. Co ósmy z nich odebrał zaświadczenie pozwalające im na pracę za granicą. Dużą grupę stanowią też lekarze bardzo młodzi, przed specjalizacją. Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie podaje, że trzy czwarte wyjeżdżających to lekarze u szczytu kariery, w wieku od 36 do 49 lat.

W komentarzu publicystka "Rzeczpospolitej" Małgorzata Solecka podkreśla, że za granicę wyjeżdżają lekarze pewni swojej pozycji zawodowej, którzy nie boją się konfrontacji ze specjalistami niemal z całego świata. Zaznacza, że głównym motywem ich wyjazdów są pieniądze.

Zarobki w zachodnich szpitalach są bowiem wielokrotnością sum, które mogą uzyskać w kraju, pracując nawet na kilku etatach. Autorka podkreśla, iż odpowiedzialni za organizację systemu zachowują się tak, jakby nie zdawali sobie sprawy z tego, że problem ten będzie narastał. (IAR)

d3sca1l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3sca1l
Więcej tematów