ŚwiatZdjęcie papieża z poświatą przekazane abp. Dziwiszowi

Zdjęcie papieża z poświatą przekazane abp. Dziwiszowi

Zdjęcie przedstawiające Jana Pawła II z poświatą nad głową zostało przekazane arcybiskupowi Stanisławowi Dziwiszowi - poinformował autor fotografii Adam Bujak. Według Bujaka, zdjęcie to może wzbogacić dokumentację w procesie beatyfikacyjnym papieża. Zdaniem bp Tadeusza Pieronka, takie dokumenty nie są brane pod uwagę.

Diapozytyw tego zdjęcia przekazaliśmy w tej intencji abp. Dziwiszowi - powiedział Bujak. Jak podkreślił, nie spodziewa się potwierdzenia faktu wykorzystania fotografii w procesie beatyfikacyjnym, ponieważ proces ten jest objęty tajemnicą.

Opinii o wykorzystaniu zdjęcia nie podziela przewodniczący trybunału rogatoryjnego, który prowadzi przesłuchania świadków w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II w Krakowie ks. bp Tadeusz Pieronek. To nie są dokumenty brane pod uwagę - powiedział bp Pieronek.

Zdjęcie zostało wykonane w 1979 roku w Watykanie podczas spotkania opłatkowego z papieżem w święto Trzech Króli. Wokół sylwetki Jana Pawła II i nad jego głową unosi się biała poświata, której nie ma wokół innych postaci uwidocznionych na zdjęciu.

Kolędowaliśmy wtedy z Ojcem Świętym dwie godziny, wykonałem wtedy wiele zdjęć, ale tylko to jedno było tak niezwykłe - powiedział Adam Bujak. Wykluczył błąd techniczny przy wywoływaniu lub zrobieniu zdjęcia. Zdjęcie było prawidłowo przechowywane, nie jest ono także poruszone w momencie robienia, ponieważ wszystkie inne elementy i postaci są wyraźne i ostre. Zwraca uwagę niezwykle uduchowiona twarz Ojca Świętego. Tu nie ma żadnej manipulacji - zapewnił artysta.

Oryginał zdjęcia - diapozytyw o rozmiarach 6 x 6 cm - przekazał byłemu sekretarzowi papieża, metropolicie krakowskiemu arcybiskupowi Stanisławowi Dziwiszowi.

Zdjęcie Jana Pawła II z poświatą zostało opublikowane na okładce najnowszego albumu Adama Bujaka "Opłatek z Ojcem Świętym", wydanego przez wydawnictwo "Biały Kruk".

Znany fotografik Adam Bujak, przez 43 lata dokumentował życie i pontyfikat Karola Wojtyły, wykonując kilkadziesiąt tysięcy zdjęć. Część z nich wykorzystał w albumach wydawanych przez oficynę "Biały Kruk".

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)