Trwa ładowanie...
d4b369u
24-03-2006 14:20

Zdjęcia Gudzowatego i Berekai wyróżnione w USA

Fotograficy Tomasz Gudzowaty oraz jego
zawodowa i życiowa partnerka Judit Berkai zostali wyróżnieni w
odbywającej się na Florydzie w USA tegorocznej edycji prestiżowego
konkursu "Best of Photojournalism" - poinformował
współpracownik Gudzowatego, Tomasz Lewandowski.

d4b369u
d4b369u

Gudzowaty został wyróżniony w kategoriach reportażu sportowego (za zdjęcia "Beijing Shichahai Sports School") i najlepszego opublikowanego reportażu (za "Shipwreckers"). Berekai otrzymała wyróżnienie w kategorii reportażu sportowego za "Kusti wrestlers" - fotoreportaż o tradycyjnych zapasach w Indiach.

Konkurs "Best of Photojournalism" jest organizowany przez powstałe w 1946 r. amerykańskie stowarzyszenie fotografów prasowych - NPPA (National Press Photographers Association). Celem NPPA jest promowanie najwyższych standardów i etyki dziennikarstwa fotograficznego oraz wolności mediów.

Wyróżnione zdjęcia z Shichahai, słynnej pekińskiej szkoły sportowej, której absolwentem jest m.in. mistrz sztuk walki i aktor Jet Li, powstały w 2002 roku. Nie były dotąd publikowane w całości, jako reportaż, część z nich znana jest z fotoreportażu "My Walk" - powiedział Lewandowski. Czterech absolwentów Shichahai zdobyło na igrzyskach w Atenach pięć złotych medali - więcej niż niejeden kraj. Od 1958 roku mury tej szkoły opuściło już 20 złotych medalistów igrzysk i mistrzostw świata - wyjaśnił współpracownik Gudzowatego.

"Shipwreckers" to wybór 12 zdjęć z albumu pod tym samym tytułem. To fotografie z 2004 i 2005 roku. Pokazują pracę robotników w stoczniach w pobliżu miasta Chittagong w Bangladeszu. W rzeczywistości jest to kilka kilometrów plaży, na której kilkadziesiąt tysięcy stoczniowców-złomowników pracuje w niebezpiecznych warunkach, używając tylko ręcznych narzędzi - wyjaśnił Lewandowski. Te zdjęcia można są obecnie prezentowane w galerii Gudzowatego - Yours Gallery w Warszawie (do 3 kwietnia).

d4b369u

Fotografie Berekai przedstawiają zapaśników z maczugami ćwiczących tradycyjną hinduską sztukę walki "nada kusti". Ten reportaż współtworzył także Gudzowaty, jednak Berekai zgłosiła do amerykańskiego konkursu zdjęcia swojego autorstwa. "Za cały ten cykl Berekai i Gudzowaty otrzymali już w tym roku nagrodę - trzecią nagrodę na tegorocznym konkursie World Press Photo, w kategorii reportażu sportowego" - wyjaśnił Lewandowski.

Tomasz Gudzowaty (ur. w 1971 r. w Warszawie) jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Robił zdjęcia m.in. afrykańskich zwierząt, niepełnosprawnych sportowców, mnichów z klasztoru Shaolin, fotografował też najsłynniejsze budowle świata.

Jest laureatem m.in. drugich nagród World Press Photo w kategorii natura (w 2000 r.) i w kategorii reportażu sportowego (w 2003 r.) oraz trzeciej nagrody w kategorii prezentacje sportu - reportaż (w 2006 r.).

W ubiegłym roku Gudzowatego nagrodzono w konkursie "Picture of the Year" organizowanym przez prestiżową amerykańską School of Journalism w Missouri za cykl zdjęć "Polowanie z orłami w Mongolii". Gudzowaty otrzymał też nagrodę za zdjęcie pojedyncze roku 1999 w kategorii "świat, w którym żyjemy" w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej.

d4b369u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b369u
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj